• 2013-10-29

78 młodych artystów, 243 prace – ruszają PROMOCJE 2013

Od 31 października w Galerii RING i Galerii Sztuki w Legnicy będzie można oglądać wystawę pokonkursową 23. Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych PROMOCJE 2013.

Praca Martyny Ścibor, laureatki ubiegłorocznego przeglądu PROMOCJE (źródło: materiały prasowe organizatora)

Praca Martyny Ścibor, laureatki ubiegłorocznego przeglądu PROMOCJE (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do tegorocznego konkursu skierowanego do świeżo upieczonych absolwentów malarstwa wyższych uczelni artystycznych zgłosiło się 78 młodych artystów z całej Polski, którzy nadesłali 243 prace.

Jury w składzie: Elżbieta Fuchs – historyk sztuki, krytyk, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi; Bartek Otocki – artysta malarz, fotografik, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi oraz Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wykładowca malarstwa w ASP w Szczecinie; Andrzej Saj – krytyk i teoretyk sztuki, kurator wystaw, wykładowca, założyciel i redaktor naczelny czasopisma artystycznego Format oraz Stach Szabłowski – historyk sztuki, kurator i krytyk, dziennikarz, absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, kurator wystaw w CSW-Zamek Ujazdowski, zakwalifikowało do wystawy 36 artystów.

Ogłoszenie nazwisk laureatów i wręczenie nagród – w tym Grand Prix Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego i Nagrody Prezydenta Miasta Legnicy – nastąpi 22 listopada 2013 roku o godz. 19.00.

OPMM PROMOCJE to jedyna tego typu impreza w Polsce, która poprzez swoją wieloletnią tradycję daje wiarygodny obraz trendów i swoistą panoramę najświeższej polskiej sztuki współczesnej.

Ideą PROMOCJI jest prezentacja i dokumentacja poszukiwań twórczych najmłodszego pokolenia malarzy oraz ułatwienie młodym twórcom startu w dojrzałe życie artystyczne, czemu służyć ma prowadzona przez Galerię działalność wystawiennicza, edytorska i promocyjna. Organizatorzy mają nadzieję, że PROMOCJE pomogą uczestnikom zaistnieć na rynku sztuki, a przede wszystkim pozwolą na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej.

23. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE 2013
Wystawę można oglądać od 31 października do 8 grudnia 2013 roku
Finisaż: 22 listopada 2013 roku, godz. 19.00 (Galeria Sztuki)
Galeria Sztuki w Legnicy, Pl. Katedralny 1
Galeria RING w Legnicy, Rynek 12

Dodaj komentarz