• 2013-10-29

11. Konkurs Gepperta rozstrzygnięty

Kim jest Cezary Poniatowski? Zdaniem międzynarodowego jury 11. edycji Konkursu Gepperta – najlepiej rokującym młodym polskim malarzem. To właśnie on zdobył Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymał 30 tysięcy złotych nagrody.

Cezary Poniatowski, Bez tytułu, akryl na płótnie, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Cezary Poniatowski, Bez tytułu, akryl na płótnie, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tegorocznym Konkursie Gepperta zmierzyło się z sobą 25 debiutantów. Artyści zaprezentowali dzieła, które przybrały najróżniejsze formy, od klasycznego malarstwa poprzez prace wykorzystujące video art, instalacje, czy elementy trójwymiarowe. Laureatów wyłoniło, po raz pierwszy w historii konkursu, międzynarodowe jury złożone z ekspertów, kuratorów i dyrektorów instytucji kulturalnych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Litwy.

Główna nagroda 11. Konkursu Gepperta – Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 30 tysięcy złotych – została wręczona Cezaremu Poniatowskiemu. Praca urodzonego w 1987 roku w Olsztynie artysty, składa się z czterech powiązanych ze sobą obrazów. Wszystkie są oszczędne w formie, ograniczone do czerni i bieli oraz odcieni szarości.

Nagrodę Prezydenta Wrocławia zdobyła Justyna Kisielewska za pracę Obrazowanie. Artystka prezentowała już swoje dzieła w Warszawie, Poznaniu czy w norweskim Kabelvag. Jej pracę cechuje interesujące użycie materiału, mające coś z alchemii. Obraz skłonił jury do postawienia pytań o rolę malarstwa. Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego przypadła z kolei Łukaszowi Stokłosie, który odtwarza na płótnie, inspirowane filmami kostiumowymi, francuskie salony sprzed lat i ma na koncie już kilka wystaw. Szczęsny Szuwar został uhonorowany Nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych za akryle malowane temperą jajeczną. Jego obrazy przyjmują formy mające szczególne znaczenia w polskiej kulturze.

Nagrodę Dyrektora BWA Wrocław zdobyła Beata Rojek za wybitne użycie koloru, wyróżniające się na tle całej wystawy. Jej prace cechują się niezwykłą energię, dzięki której jury zdecydowało się nagrodzić artystkę aktywną również w obszarze street artu. Martyna Ścibior została wyróżniona Nagrodą Tillberg Design za prace inspirowane lubelskim folklorem. Jury doceniło nawiązania do sztuki ludowej i sposób w jaki artystka przetwarza tradycyjne techniki malarskie. Łączna suma nagród wręczonych w konkursie debiutującym malarzom to 57 500 zł.

Konkurs Gepperta ma długą i bogatą tradycję. Od 1989 roku wydobywa na światło dzienne młodych, utalentowanych twórców, wkraczających dopiero na rynek sztuki. W przeszłości swoje prace prezentowali tutaj m.in. Wilhelm Sasnal, Zbigniew Rogalski, Grzegorz Sztwiertnia czy Laura Pawela.

Laureaci 11. Konkursu Gepperta:

  • Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 30 000 PLN: Cezary Poniatowski
  • Nagroda Prezydenta Wrocławia – 7500 PLN: Justyna Kisielewska
  • Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego – 5000 PLN: Łukasz Stokłosa
  • Nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych – 5000 PLN: Szczęsny Szuwar
  • Nagroda Dyrektora BWA Wrocław – 5000 PLN: Beata Rojek
  • Nagroda Tillberg Design – 5000 PLN: Martyna Ścibior

11. Konkurs Gepperta – rozstrzygnięcie
Wystawę można oglądać do 24 listopada 2013 roku
Galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz