• 2013-10-28

Watch Docs po raz trzynasty

Od 6 do 12 grudnia w Warszawie potrwa 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie – jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie (źródło: materiały prasowe organizatora)

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na program tegorocznej edycji festiwalu, poza bogatym zestawem filmów z całego świata, składają się: spotkania z twórcami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem specjalistów w dziedzinie praw człowieka, master class wybitnych dokumentalistów oraz warsztaty z ekspertami reprezentującymi branżę filmową i organizacje pozarządowe.

Wydarzeniem 13. edycji festiwalu będzie pierwsza w Europie retrospektywa mistrzyni współczesnego dokumentu – Marii Ramos. Jej filmy zdobywały nagrody na najważniejszych światowych festiwalach filmowych: amsterdamskiej IDFIE, Visions du Reel czy DOK Leibzig. Na Watch Docs zaprezentowanych zostanie sześć filmów reżyserki. Wśród nich niepokazywany dotąd w Polsce Wzgórze przyjemności (Hill of Pleasures) – niezwykły dokument o podejmowanych przez władze próbach odzyskania kontroli nad fawelami w Rio de Janeiro. Maria Ramos będzie gościem festiwalu Watch Docs, podczas którego poprowadzi master class.

W konkursie o nagrodę Watch Docs weźmie udział kilkanaście światowych dokumentów dotyczących szeroko pojętej problematyki praw człowieka. Tu m. in.: Nasz Nixon (Our Nixon) – film zmontowany wyłącznie z archiwalnych amatorskich nagrań autorstwa najbliższych współpracowników Nixona odpowiedzialnych za aferę Watergate, przewrotny Za kratami nie nosimy burek (No Burqas Behind Bars), ukazujący afgańskie kobiety, które dopiero w więzieniu mogą poczuć się wolne, a także pokazywany na festiwalach Sundance i Berlinale, głośny dokument Kim Longonotto Salma, opowiadający historię żyjącej przez 25 lat w zamknięciu muzułmanki, która poezją toruje sobie drogę do wolności.

W programie 13. Watch Docs również: Chcę zobaczyć – przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom, postaciom i tematom znajdującym się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Sundance dokument Nierówność dla wszystkich (Inequality for All) próbujący odpowiedzieć na pytanie o związek między jakością demokracji a nierównościami ekonomicznymi w społeczeństwie), Dyskretny urok propagandy – sekcja ukazująca film jako narzędzie polityczno–ideologicznej indoktrynacji, Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych ostatniego sezonu oraz sekcja filmów krótkometrażowych z silną reprezentacją dokumentalnego filmu animowanego.

Na program tegorocznej edycji festiwalu składają się także trzy retrospektywy tematyczne. Dwie z nich zaprogramowane zostały we współpracy z wiodącymi europejskimi festiwalami filmowymi – praskim One World, największym na świecie festiwalem filmowym poświęconym prawom człowieka i Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Bergen (BIFF) cieszącym się opinią jednego z najważniejszych skandynawskich wydarzeń filmowych. Na trzecią retrospektywę złożą się filmy poświęcone kwestiom migracji i wielokulturowości.

Festiwalowe projekcje będą się odbywać w kinie Muranów, CSW Zamek Ujazdowski (w tym Kino.Lab) i Muzeum Etnograficznym (kino Antropos). Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące Watch Docs jest bezpłatny.

Watch Docs to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka – Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Społecznego Instytutu Filmowego specjalizującego się w promocji zaangażowanego społecznie filmu dokumentalnego. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie Watch Docs rusza w Polskę – w 2014 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 30 polskich miast.

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie
6-12 grudnia 2013 r.
Warszawa

Dodaj komentarz