• 2013-10-28

Kaniewski: Design Illustration na Camerimage

Od 17 listopada w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy będzie można oglądać wystawę prac Janusza Kaniewskiego Design Illustration prezentowaną w ramach festiwalu Camerimage.

Kaniewski: Design Illustration (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaniewski: Design Illustration (źródło: materiały prasowe organizatora)

Camerimage to festiwal operatorów – ludzi po tej drugiej stronie, którzy są dziś nie tylko rzemieślnikami, ale również profesjonalistami. Muszą śledzić najnowsze technologie jednocześnie nie tracąc wrażliwości na plastyczność obrazu. W nawiązaniu do warsztatowego charakteru festiwalu na wystawie Janusza Kaniewskiego dominują prace work in progress. Nie są one ułożone chronologicznie czy według klientów, natomiast pokazują przekrój technik ilustracji używanych do poszukiwania i prezentacji pomysłu na przedmiot: 3d, Photoshop, Modele, Flamastry, ołówek Karisma. Projektant chciał pokazać, że tak jak w filmie pierwsze ujęcie może być doskonałe, tak i w designie czasem jeden rysunek wystarczy, żeby powstała cała koncepcja projektu. Bywa jednak też tak, że wykonuje się setki szkiców, by nie wybrać żadnego.

Janusz Kaniewski, ur. 1974, projektant, przy ul. Widok w Warszawie prowadzi autorskie studio projektowe Janusz Kaniewski Design. Absolwent Transportation Design w Istituto Europeo di Design w Turynie. Wieloletni projektant Pininfariny i Ferrari, wykładowca w Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College of Art w Londynie. Projektował m.in. samochody Ferrari California i Lancia Delta, buty narciarskie i do pokazów mody, logo i wystrój salonów Fiata, Stację Benzynową Roku 2012 – Orlen w Gdańsku, ciężarówkę ekspozycyjną firmy Koło, fotele kolejowe, pojazdy specjalistyczne, szklankę Żywca. Jest także twórcą kampanii społecznej dla ONZ przeciw wykorzystywaniu pracy dzieci. Wspiera designersko polskie firmy technologiczne, angażuje się w promocję Made in Poland i jest zwolennikiem Slow Life&Work. Pierwszy i jedyny nie-architekt w SARP. Doradca prezydenta Gdyni ds. estetyki miasta, kurator i współorganizator festiwalu Gdynia Design Days 2012, w czołówce rankingów najbardziej kreatywnych (Brief) i innowacyjnych (Forbes) osób w Polsce. 18 października nakładem prestiżowego wydawnictwa BOSZ ukazała się książka Janusza Kaniewskego Design, na 2014 rok planowana jest duża retrospektywna wystawa z okazji dwudziestopięciolecia pracy twórczej projektanta.

Podobno pełna nagość nie jest sexy, tylko to, co niedopowiedziane. Wystawa Design: Illustration to uchylenie szuflady ze szkicami do tak znanych przedmiotów jak szklanka Żywca, logo Fiata, stacja benzynowa Orlenu – na tyle, na ile można. Pierwsza w Polsce wystawa ilustracji projektów work in progress przedmiotów, pojazdów i architektury.
– Janusz Kaniewski

Podczas wernisażu wystawy odbędzie się również premiera bogato ilustrowanej publikacji, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Bosz, zawierającej omówienie wielu ciekawych projektów, opisy procesów powstawania produktów, a także interesujące wywiady, artykuły czy przemyślenia projektanta. Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych sztuką designu.

Ze względu na bieżące zobowiązania nie wolno mi pokazać żadnej z ilustracji towarzyszących wdrożeniu produktu wielkoseryjnego. Zaskoczeniem może być dość przecież oczywista prawda, że przy projektowaniu przedmiotów celem jest sam przedmiot, a jego ilustracja jest… no właśnie, tylko ilustracją, czyli środkiem do celu. Włoskie wydziały architektury praktycznie nie mają katedry rysunku, wielu projektantów samochodów w ogóle nie umie rysować! Wyjątkiem był Giorgetto Giugiaro, który wyśrubował standardy, bo był nie tylko stylistą, ale i malarzem. Mnóstwo słynnych projektów powstało tylko na inżynierskiej desce kreślarskiej, w modelarni albo, jak pierwszy szkic VW Transportera, na kawiarnianej serwetce. W moim przypadku kanonicznym renderem reflektorów Alfy Romeo MiTo jest szkicyk na wizytówce, logo Ceramiki Paradyż powstało na marginesie kalendarza, reflektory Citroëna C4 Picasso są na drugim planie portretu dziewczyny, w której się kochałem, naszkicowanym na blacie fortepianu w czasie przerwy w dostawie prądu i wysłanym do klienta z kafejki internetowej w małej podwarszawskiej miejscowości.

— fragment książki Janusza Kaniewskiego Design. Wykłady i rozmowy o projektowaniu przyszłości, Wyd. BOSZ 2013.

Kaniewski: Design Illustration
17 listopada 2013 r. – 12 stycznia 2014 r.
Wernisaż: 17 listopada 2013 r., godz. 18.00
Galeria Miejska BWA
Bydgoszcz

Dodaj komentarz