• 2013-10-28

14. Festiwal Filmu Niemego – akcja crowdfundingowa

Krakowskie Kino Pod Baranami zwraca się do widzów o pomoc w realizacji wymarzonego programu 14. Festiwalu Filmu Niemego, który ma się odbyć w dniach od 5 do 8 grudnia.

14. Festiwal Filmu Niemego – akcja crowdfundingowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

14. Festiwal Filmu Niemego – akcja crowdfundingowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Drodzy Kinomani, jeśli urzeka Was magia niemego kina i cieszycie się na myśl o odbyciu podróży do Fabryki Snów, pomóżcie nam zrealizować wyśnioną 14. edycję Festiwalu Filmu Niemego

– piszą w liście adresowanym do miłośników klasycznej czerni i bieli organizatorzy festiwalu, apelując o wsparcie organizacji kolejnej odsłony tego wyjątkowego przedsięwzięcia.

Pomysł na cykliczną imprezę, w ramach której niemy film prezentowany będzie na srebrnym ekranie, w należytej oprawie i z muzyką na żywo, zrodził się ponad 15 lat temu. Wyrósł z przekonania, że magia niemego kina wciąż działa, i że urokowi niemej czerni i bieli wciąż ulega wielu z nas

– mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami, które od kilku lat gości polskich i zagranicznych pasjonatów niemej kinematografii.

Co roku organizatorzy festiwalu sprowadzają do Krakowa arcydzieła kina niemego z całego świata. Prezentowali już nieme filmy z Indii, Japonii, a nawet masywu górskiego Zard Kuh, leżącego na terenie dzisiejszego Iranu. Do udziału w imprezie zapraszają wybitnych instrumentalistów z Polski i zza granicy – zarówno tradycyjnych taperów, jak i nowoczesnych muzyków jazzowych, twórców muzyki elektronicznej, a nawet hip-hopowe kolektywy. Kolejne odsłony FFN spotykają się z bardzo przychylnymi reakcjami ze strony publiczności, która docenia bogaty i zróżnicowany program imprezy, wysoki poziom prezentowanych dzieł i ich muzycznych interpretacji oraz niezwykłą atmosferę festiwalu.

Kolejne edycje festiwalu organizujemy własnymi siłami, korzystając ze wsparcia – raz obecnych, a raz nie – środków publicznych. W tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy zwrócić się bezpośrednio do widzów o pomoc w realizacji wymarzonego programu 14. Festiwalu Filmu Niemego

– dodaje Bożena Gierat z Kina Pod Baranami.

Wymarzony program 14. FFN, który odbędzie się w dniach 5-8 grudnia tego roku, ma przenieść widzów do fabryki snów: umożliwić spotkanie z gwiazdami kina niemego i przybliżyć niezwykłą atmosferę początków przemysłu filmowego. Organizatorzy chcą pokazać fascynujące dzieła, których twórcy bawią się konwencjami, a jako temat podejmują samo kino i jego magię, oraz pierwsze próby stosowania techniki zbliżonej do efektu 3D w filmach niemych pochodzących m.in. z Instytutu Lumières w Paryżu. Mają również w planach wycieczkę po Krakowie z początku ubiegłego wieku, uwiecznionym przez ówczesnych dokumentalistów, a jako dowód na to, że kino nieme żyje i ma się całkiem dobrze – prezentację współczesnego filmu zrealizowany w konwencji kina niemego: hiszpańską Blancanieves, czyli Śnieżkę, ze specjalnie przygotowaną muzyką na żywo.

Każdy miłośnik czarno-białej klasyki z muzyką na żywo w prosty sposób może udzielić wsparcia tej inicjatywie. Wystarczy odwiedzić portal wspieramkulture.pl i przekazać wybraną przez siebie kwotę na rzecz organizacji 14. FFN. Na wszystkich wspierających czekają atrakcyjne prezenty.

14. Festiwal Filmu Niemego
5-8 grudnia 2013 r.
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz