• 2013-10-26

Uwaga: Afganistan

29 października o godz. 19.00 krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza na pokaz Uwaga: Afganistan towarzyszący konferencji naukowej Wokół Hindukuszu, czyli 10 lat interwencji w Afganistanie.

„Opium war”, reż. Siddiq Barmak (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Opium war”, reż. Siddiq Barmak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmowe spotkanie poprowadzi pani profesor Anna Krasnowolska z Zakładu Iranistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wieczór otworzy pokaz unikatowych fragmentów afgańskiej Kroniki Filmowej z 1968 roku. Następnie zaprezentowana zostanie sześciominutowa animacja autorstwa irańskiego rysownika Mohsena Hossainiego pod tytułem Hitler, która w zaskakujący sposób podsumowuje dzieje dyktatur na świecie. Na koniec wyjątkowo aktualny film Siddiqa Barmaka Opium war z 2008 roku, który przez pryzmat epizodu spotkania pewnej afgańskiej rodziny z wysłannikami ONZ ukazuje gorzki obraz współczesnego Afganistanu i nieudolnych prób wprowadzenia demokracji przez siły międzynarodowe.

Program:

  • Afgańska Kronika Filmowa, 1968, 10‘
  • Hitler,  reż. Mohsen Hossaini, Iran 2009, 6’ – polska premiera. Krótka animacja pod przewrotnym tytułem Hitler, której głównym bohaterem jest historyk. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że historykiem tym jest… robaczek, spisujący historię robaczków tego świata pod ciągłą władzą dyktatorów, od Aleksandra Wielkiego po Hitlera. Mohsen Hossaini studiował w Teheranie, jest autorem kilku animacji, między innymi prezentowanej w Kinie Pod Baranami w 2008 roku Opieki (Shelter).
  • Opium War, reż. Siddiq Barmak, Afganistan/Korea Południowa 2008, 90’ – nagroda dziennikarzy na festiwalu w Wenecji (2008). Na polu makowym, w szczątkach czołgu sowieckiego, koczuje rodzina afgańska. Kiedy w tym swoistym mikrokosmosie rozbija się samolot Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych, które mają Afgańczyków uczyć demokracji, okazuje się, że jego załoga sama nie wie, co to słowo w pełni oznacza. ONZ, które przyjeżdża na siłę urządzać demokratyczne wybory, wraz z urnami przewożonymi na osiołkach, jedynie powiększa panujące już zamieszanie. Powstaje istne pandemonium. Reżyser nazwał ten film czarną komedią, ale śmiech tu jest gorzki, bo film oparty został na codziennych dramatach Afgańczyków – ich własnych i tych, które tworzone są przez ich oswobodzicieli.

Uwaga: Afganistan
29 października 2013 r., godz. 19.00
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz