• 2013-10-26

Opowieści i pieśni drogi na 8. Festiwalu Sztuki Opowiadania

Grupa Studnia O. zaprasza na 8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania Średniowiecz(e), który odbędzie się w dniach od 13 do 17 listopada 2013 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania – plakat (źródło: materiały prasowe)

8. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania – plakat (źródło: materiały prasowe)

To już ósma edycja Festiwalu. Jak co roku wezmą w nim udział artyści z różnych kultur i tradycji, znani i uznani nie tylko w kręgu sztuki opowiadania, ale też teatru i muzyki folkowej. Festiwal prezentuje zarówno różnorodność tradycyjnych praktyk opowiadania, jak i ich współczesnych autorskich form.

Przewodnim tematem Festiwalu będą opowieści i pieśni drogi oraz motyw wędrowania i to, jak był ujmowany w różnych tradycjach. Tytuł Średniowiecz(e) oznacza krainę, która nie istnieje w konkretnym czasie i przestrzeni, zamieszkiwaną przez ludzi mających ciekawość świata tak wielką, że skłania ich do nieustającej wędrówki w nieznane.

Historie z drogi zaczerpnięte z tradycji szkockich travellers opowie Jess Smith (Szkocja), która poprowadzi także otwarty warsztat opowiadania. Heidi Dahlsveen (Norwegia) zabierze słuchaczy do krainy mitycznej Skandynawii sprzed 1500 lat, gdzie rozegra się historia Yrsy – władczyni Danii i Szwecji. W krajobrazie dalekiej Północy z czasów średniowiecza zanurzone będą opowieści i pieśni Kersti Ståbi (Szwecja).

W czasach gdy grać na harfie oznaczało tyle co mówić, kiedy harfiarze przemierzali cały kraj, opowiadając historie i śpiewając pieśni, przeniesie widzów wirtuoz tego instrumentu Nick Hennessey (Wlk. Brytania). Harfa i opowieści z dawnej Anglii będą rozbrzmiewały także w czasie spektaklu Król Orfeusz Łukasza Szypkowskiego i Emili Raiter. Magda Lena Górska i Serge Tamas (Polska/Gwadelupa) przywołają gorące klimaty z Wysp Karaibskich, a zespół Księżycovo zaprosi w fantastyczną podróż w świat surrealistycznej muzyki i opowieści.

Isë Elezi (Albania) ożywi zanikającą już na Bałkanach tradycję ustnych pieśni epickich. Pieśniom będzie towarzyszył akompaniament na lahucie – jednostrunowym i bębnowo-smyczkowym instrumencie podobnym do południowosłowiańskich gusli.

Do tradycji perskich eposów bohatersko-romantycznych nawiąże spektakl Perskie miniatury na słowo i instrument Agnieszki Ayşen Kaim.

Po raz pierwszy w historii Festiwalu będzie można zobaczyć tradycyjny turecki teatr cieni Ka (Karagöz) w polsko-tureckim projekcie Umuta Nebioğlu i Alberta Kwiatkowskiego Wiedźmy.

Kulminacją festiwalu będzie tradycyjna sobotnio-niedzielna Noc opowieści, w której wezmą udział wszyscy artyści. Nie zabraknie spektakli przeznaczonych dla dzieci (Powrót Bazyliszka – nowe legendy warszawskieOpowieści tybetańskieOpowieści ziemi).

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania Średniowiecz(e)
Od 13 do 17 listopada 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz