Biografie rzeczy – jakie historie kryją się za przedmiotami?

18 października Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie otworzyło nową wystawę czasową Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich. Na wystawie po raz pierwszy prezentowane będą obiekty z kolekcji muzeum, a wraz z nimi sylwetki niezwykłych ludzi – Darczyńców.

„Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich” (źródło: materiały prasowe)

„Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich” (źródło: materiały prasowe)

Ludzi, którzy przekazali muzeum cenne dary lub użyczyli osobistych pamiątek. Przekazali muzeum nie tylko przedmioty, ale także swoje emocje i swoje osobiste losy. Na wystawie można zobaczyć ponad 400 obiektów z kolekcji muzeum w towarzystwie niezwykłych dzieł sztuki współczesnej.

Wystawa jest jednym z efektów prowadzonego przez Muzeum Historii Żydów Polskich programu zbierania pamiątek. Działania te są prowadzone od 2006 roku w Polsce i w Izraelu. Do kolekcji muzeum trafiły liczne pamiątki historyczne, obejmujące fotografie, pocztówki, druki, ulotki, dokumenty osobiste i historyczne, płyty gramofonowe oraz przedmioty użytkowe. Wiele pamiątek trafia także do muzeum jako depozyt. Zadaniem muzeum jest zapewnienie im prawidłowych i bezpiecznych warunków przechowywania, ich inwentaryzacja, konserwacja, digitalizacja oraz opracowanie naukowe, aby służyły obecnym i przyszłym pokoleniom. Ale Muzeum nie skupia się wyłącznie na przedmiotach – równie ważni są ludzie. Za każdym z tych gestów podzielenia się cennym, osobistym przedmiotem kryją się niezwykłe, wzruszające historie darczyńców i ich rodzin. Dlatego podczas kontaktu z darczyńcami kustosze muzeum starają się nagrywać wywiady oraz relacje towarzyszące darowiznom.

Przestrzeń wystawy podzielono na siedem galerii, porządkujących zgromadzone przedmioty zgodnie z ich charakterem, miejscem powstania lub ich rolą w życiu właścicieli lub darczyńców. Wystawa jest więc podzielona na następujące moduły: księga, książka; emigracja, podróż, wędrówka; ślady nieobecnej obecności; pamiątki rodzinne, pamiątki osobiste, przedmioty opowiedziane; Ojczyzna; sztuka; ukrywanie.

Każdej grupie przedmiotów dedykowane jest wybrane dzieło sztuki współczesnej. Prace 9 polskich artystów, znane publiczności z innych wystaw czy projektów artystycznych, służą jako komentarz do poszczególnych części wystawy.

Muzeum zaprasza także na wydarzenia towarzyszące wystawie. Przez cały czas jej trwania odbywać się będą różnego rodzaju spotkania i warsztaty zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży: Rozmowy na wystawie – cykl seminariów dyskusyjnych; Spotkania na wystawie – spotkania z kuratorami wystawy, z Darczyńcami muzeum, spotkania poświęcone obiektom czy spotkania z artystami, których prace wzbogaciły wystawę; warsztaty opowiadania dla młodzieży i dorosłych, oparte na historiach prezentowanych na wystawie, a także warsztaty dla szkół. 12 grudnia odbędzie się także konferencja naukowa Nowe muzea, nowe kolekcje. Miejsca i rola zbiorów w muzeach historycznych.

Wystawa czasowa Biografie rzeczy jest początkiem szerszego projektu realizowanego przez muzeum: Zbiory – pamiątki – Darczyńcy. W ten sposób Muzeum chce przekazać opowieść o powstawaniu kolekcji i o ludziach biorących udział w jej tworzeniu – Polakach i Żydach, ludziach silnie związanych korzeniami z historią Żydów polskich i o świadkach tej historii lub ich spadkobiercach, o strażnikach pamięci o świecie, którego już nie ma.

Biografie rzeczy. Dary z kolekcji Muzeum Historii Żydów Polskich
Kuratorzy: Judyta Pawlak, Wojciech Leder
Od 18 października 2013 do 17 lutego 2014
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Dodaj komentarz