• 2013-10-24

Fortepian do potęgi: gdy emocje spotykają technologię

25 października w Filharmonii Wrocławskiej im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się spotkanie z Zygmuntem Krauze oraz Philippem Manourym, których kompozycje będzie można usłyszeć także podczas koncertu symfonicznego Fortepian do potęgi.

Jonathan Harvey, fot. Maurice Foxall (źródło: mat. prasowe Filharmonii Wrocławskiej)

Jonathan Harvey, fot. Maurice Foxall (źródło: mat. prasowe Filharmonii Wrocławskiej)

Koncert symfoniczny Fortepian do potęgi, który zabrzmi w sali Filharmonii Wrocławskiej 25 października, będzie unikatowym spotkaniem światów nauki i sztuki, logiki i emocji. Muzyka elektroniczna jest polem, na którym te dziedziny wzajemnie się przenikają i inspirują. Udowadniają to działania twórców takich jak kompozytorzy, artyści dźwięku i naukowcy zrzeszeni wokół IRCAM, niezwykle wpływowej paryskiej instytucji, która prowadzi badania nad możliwościami wykorzystania najnowszych technologii w muzyce.

Tego dnia na scenie Filharmonii spotkają się projektanci muzyki komputerowej: Thomas Goepfer, Arshia Cont, Gilbert Nouno oraz reżyser dźwięku Sylvain Cadars. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej, którą poprowadzi słynny dyrygent Pascal Rophé, a także pianista Jean-Frédéric Neuburger. W czasie koncertu widzowie usłyszą kompozycję Speakings zmarłego w ubiegłym roku Jonathana Harveya – kompozytora, który swoje zainteresowanie duchowością i mistycyzmem skutecznie przekładał na wyważony język nowoczesnej technologii. Utwór J. Harveya jest medytacją na temat ludzkiego języka – zarówno tego wyrażanego przez mowę, jak i przez muzykę. Écho-Daimónon Philippe’a Manoury’ego jest z kolei fuzją wirtuozowskiej muzyki fortepianowej z elektroniką – rozwinięciem wieloletnich poszukiwań realizowanych przez kompozytora w ramach współpracy z IRCAM. Jeszcze inną odsłonę połączenia muzyki symfonicznej i elektronicznej widzowie będą mieli okazję poznać dzięki Rzece podziemnej 2, kompozycji Zygmunta Krauzego z 2013 roku. Koncert odbędzie się w ramach trwającego festiwalu Musica Electronica Nova.

Artyści:
Pascal Rophé – dyrygent
Jean-Frédéric Neuburger – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Wrocławskiej

IRCAM Centre Pompidou:
Thomas Goepfer, Arshia Cont, Gilbert Nouno – projektanci muzyki komputerowej IRCAM
Sylvain Cadars – reżyser dźwięku IRCAM

Program:
Zygmunt Krauze (1938) Rzeka Podziemna 2 na dźwięk elektroniczny i orkiestrę symfoniczną (2013)
Philippe Manoury (1952) Koncert fortepianowy Écho-Daimónon (2011–2012)
Jonathan Harvey (1939–2012) Speakings (2007–2008)

Koncert symfoniczny Fortepian do potęgi i spotkanie z Zygmuntem Krauze oraz Philippem Manourym
25 października 2013 r., godz. 17.30
Filharmonia Wrocławska im. Witolda Lutosławskiego

Dodaj komentarz