Stanisław Obirek: Blaski i cienie religijności amerykanów

23 października w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się spotkanie z profesorem Stanisławem Obirkiem, podczas którego będzie można dowiedzieć się, jak religijność Amerykanów wpływa na kształt tamtejszego społeczeństwa i jak odnosi się do tego współczesna sztuka.

Michael Murphy, praca na wystawie „In God We Trust” (źródło: materiały prasowe)

Michael Murphy, praca na wystawie „In God We Trust” (źródło: materiały prasowe)

Profesor Stanisław Obirek to niekwestionowany autorytet w dziedzinie religioznawstwa. Specjalizuje się w tematyce związanej z miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym i możliwościami przezwyciężenia konfliktów religijnych, cywilizacyjnych oraz kulturowych. Wykład profesora Obirka odnosić się będzie do różnych wizji religijności prezentowanych podczas trwającej w Zachęcie wystawy In God We Trust, a także do powszechnej wiedzy o religijnym krajobrazie Stanów Zjednoczonych i sposobie, w jaki odzwierciedla go współczesna sztuka. Bo jak sam profesor Obirek przyznaje:

Fenomen religijności Amerykanów jest dość dobrze znany i dokładnie opisany. A jednak wystawa In God We Trust zaskakuje nawet tych, którym się wydaje, że dużo o niej wiedzą. W każdym razie mnie zaskoczyła.

Prof. zw. dr hab. Stanisław Obirek (ur. 1956 r.) wykłada na Uniwersytecie Warszawskim w Ośrodku Studiów Amerykańskich. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, filozofię i teologię w Neapolu i w Rzymie na Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1997 r. habilitował się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2002 r. wydał Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi, w 2006 Religia – schronienie czy więzienie?, w 2008 Obrzeża katolicyzmu, w 2009 Catholicism as a Cultural Phenomenon in The Time of Globalization: A Polish Perspective, w 2010 Uskrzydlony umysł. Antropologia słowa Waltera Onga, w 2011 Umysł wyzwolony. W poszukiwaniu dojrzałego katolicyzmu, razem z Zygmuntem Baumanem w 2013 O Bogu i człowieku. Rozmowy.

Prof. Stanisław Obirek – Blaski i cienie religijności Amerykanów
23 października, godz. 18.00
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Dodaj komentarz