• 2013-10-23

Spotkania autorskie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

24 oraz 25 października w Krakowie odbędą się dwa spotkania związane tematycznie z publikacjami wydanymi przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne: Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci oraz Piosenki taneczne na głos i fortepian.

„Piosenki taneczne na głos i fortepian", okładka (źródło: mat. prasowe)

„Piosenki taneczne na głos i fortepian", okładka (źródło: mat. prasowe)

Pierwsze spotkanie zaplanowane na 24 października, to spotkanie z Beatą Bolesławską-Lewandowską – autorką książki zawierającej rozmowy na temat kompozytora H.M. Góreckiego Henryk Mikołaj Górecki. Portret w pamięci. Tytułowy portret w pamięci powstał na podstawie 42 rozmów, które autorka przeprowadziła na temat Henryka Mikołaja Góreckiego od marca 2012 do marca 2013 roku. O bogatej osobowości kompozytora, jego działalności i twórczości z odmiennych perspektyw opowiedzieli m.in. członkowie rodziny, uczniowie, muzykolodzy, wykonawcy i promotorzy. Nie zabrakło również rozmówców zagranicznych z różnych ośrodków zainteresowania Henrykiem Mikołajem Góreckim (np. z Danii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych).

„Górecki. Portret w pamięci", okładka (źródło: mat. prasowe)

„Górecki. Portret w pamięci", okładka (źródło: mat. prasowe)

Podczas drugiego spotkania, 25 października, odbędzie się prezentacja publikacji Piosenki taneczne na głos i fortepian – Witolda Lutosławskiego pseud. Derwid. W trakcie spotkania utwory kompozytora wykonają: Marta Saciuk (sopran) oraz Konrad Mastyło (fortepian). Będzie to świetna okazja do zapoznania się ze znakomitym dorobkiem utworów rozrywkowych autorstwa Witolda Lutosławskiego, a które w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wykonywały gwiazdy estrady takie jak: Violetta Villas, Rena Rolska, Ludmiła Jakubczak, Mieczysław Fogg czy Kalina Jędrusik. Utwory te to przeważnie foxtroty, tanga, slowfoksy i walczyki, napisane do wierszy autorstwa Jerzego Millera, Tadeusza Urgacza, Artura Międzyrzeckiego i innych poetów.

Spotkania Polskiego Wydawnictwa Muzycznego:
24 października 2013 r., godz. 18.30, Księgarnia Muzyczna Kurant
25 października 2013 r., godz. 18.30, Klub pod Jaszczurami

Kraków

Dodaj komentarz