• 2013-10-23

Przegląd współczesnej litografii polskiej

Od 18 października w BWA w Kielcach w Galeriach Piwnice i Na Piętrze można oglądać wystawę Przegląd współczesnej litografii polskiej.

Tomasz Płonka „Bez tytułu”(źródło: materiały prasowe)

Tomasz Płonka „Bez tytułu”(źródło: materiały prasowe)

Pomysłodawcami i kuratorami Przeglądu są: prof. Marek Sak oraz Stanisława Zacharko-Łagowska. Przegląd nawiązuje do wystawy prezentowanej w Arsenale przez Muzeum Narodowe w Krakowie pt. Litografia polska od 1900 roku zorganizowanej przez prof. Romana Żygulskiego w 1994 roku.

Do udziału w Przeglądzie zgłosiło się 69 artystów grafików z całej Polski, którzy zaprezentowali 187 prac, w tym 18 dyplomantów i studentów – których prace, ze względu na poziom artystyczny, w pełni zasłużyły na udział w wystawie. 20 uczestników Przeglądu związanych jest zawodowo z uczelniami artystycznymi. Litografie mistrzów oraz ich uczniów powstały w pracowniach akademickich i środowiskach artystycznych w Berkeley, Cieszynie, Częstochowie, Gdańsku, Hadze, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Olsztynie, Opolu, Toruniu, Rzeszowie, Warszawie.

Wystawa Przeglądu Współczesnej Litografii Polskiej zachwyca bogactwem konwencji obrazowania, co w pełni odsłania ogromne w tym zakresie możliwości tej wyjątkowej techniki. Część artystów uzyskuje niezwykle wyrafinowane i różnorodne efekty grafitowo-rysunkowe: po mistrzowsku budujący gradację szarości Paweł Frąckiewicz oraz Mateusz Sidor, Przemysław Garczyński, Magdalena Cybulska, i ostrzejsze; piórkowe – Piotr Kołakowski i Marta Kunikowska-Mikulska. Zwracają uwagę wieloczęściowe rysunkowe kompozycje Łukasza Butowskiego, Michała Matoszko i Patryka Hardzieja, komiksowe Tomasza Barczyka i Katarzyny Rożek, minimalistyczne Tomasza Malca i Marka Saka, budowane równoległymi kreskami wysmakowane, abstrakcyjne przestrzenie Aleksandry Płachty i Tomasza Płonki, czy cienką kreską rysowane i dopełnione delikatną ingerencją kolorem prace Emilii Bober, Anny Gabrieli Trzpil, Doroty Szczepanowskiej, Krystyny Szwajkowskiej, Michała Matwijowa, Magdaleny Hanysz-Stefańskiej, Marcina Hajewskiego, Aldony Bzowskiej, cykle (Exodusy Zwierząt) Patrycji Juszczak i (Demony) Tytusa Sardyńskiego. Możliwość litograficznego powielania fotografii w różny sposób, najczęściej jako rodzaj fotograficznych cytatów w przestrzeni grafik wykorzystują: wiodący wyrafinowany, intelektualno-plastyczny dialog z dawną sztuką Witold Warzywoda, dynamiczny, zaangażowany emocjonalnie i społecznie Krzysztof Świętek, Oksana Bagriy, Katarzyna Czerniejewska (Retro), Monika Łukowska i Agnieszka Piotrowska – eksperymentująca z fotografią rentgenowską i przezroczystymi kliszami. Ciekawie prezentują się dzieła, w których warstwę graficzną dopełnia materia specyficznego podobrazia – miękkiego płótna. Na nim wydrukował swoje ekspresyjne litografie Marek Adam Olszyński i Agnieszka Ryszkowska oraz Paulina Buźniak, która jednak poszła jeszcze dalej w budowaniu formy swoich prac, tworząc oryginalne, przestrzenne obiekty plastyczne (Childrens – Wariacje Na Temat Pracy, Przytulanka Dla Mięsożercy, Pudełko Na Chusteczki). Z kolei w przestrzeń akcji plastycznej wprowadziła proces twórczy Bogna Morawska: jej odbite bezpośrednio z ust na kamieniu litograficznym Pocałunki uzupełnia rejestrujący go film wideo Magdaleny Strzyżyńskiej. [...]

Tak wielka rozmaitość różnych sposobów budowania obrazu – jedna z najważniejszych zalet techniki litograficznej – przekłada się na cenną pod względami estetycznym i artystycznym wartość wystawy podsumowującej Przegląd Współczesnej Litografii Polskiej. Z założenia mający być raportem o stanie kondycji tej coraz bardziej unikalnej techniki graficznej, Przegląd stał się atrakcyjnym wizualnie dowodem na jej żywotność. Co dla kuratorów, organizatorów i wielbicieli litografii artystycznej – a zapewne i dla twórczo ją praktykujących artystów – jest wielce satysfakcjonujące.

Stanisława Zacharko-Łagowska

W przyszłym roku wystawa będzie eksponowana w galeriach akademickich ASP w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i innych galeriach sztuki współczesnej w Polsce: Przemyślu, Rzeszowie, Częstochowie, Busku-Zdroju, Sieradzu.

Przegląd współczesnej litografii polskiej
Od 18 października do 17 listopada 2013 roku
BWA w Kielcach

Dodaj komentarz