• 2013-10-23

Odyseja filmowa w Kinie Pod Baranami

Krakowskie Kino Pod Baranami w ciągu dwóch najbliższych miesięcy zabierze widzów w 16-godzinną podróż w czasie i przestrzeni poprzez fascynujące dzieje kinematografii.

„The Story of Film – Odyseja filmowa”, reż. Mark Cousins (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„The Story of Film – Odyseja filmowa”, reż. Mark Cousins (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy krakowskie Barany pokażą wszystkie odcinki odysei filmowej The Story of Film – zakrojonej na olbrzymią skalę adaptacji książki o tym samym tytule autorstwa reżysera i krytyka filmowego Marka Cousinsa. Pokaz dwóch pierwszych odcinków – Nowa forma sztuki i Triumf kina amerykańskiego – odbędzie się 27 października, o godzinie 19.00.

Ekipa The Story of Film odwiedziła kluczowe dla rozwoju sztuki filmowej miejsca: Kalkutę w Indiach, znaną z filmów Satyajita Raya, studia Toho w Tokio, gdzie powstawały dzieła Kurosawy, stare studia filmowe w Los Angeles, a nawet kanały Paryża, gdzie zrealizowano wiele wspaniałych filmów w latach 30 XX wieku. Twórcy przeprowadzili wywiady z mistrzami kina, wśród których znaleźli się między innymi: Stanley Donen, Gus Van Sant, Lars von Trier, Roy Andersson, Claire Denis, Bernardo Bertolucci, Robert Towne i Jane Campion.

Kino jest dla mnie wszystkim. Dzięki niemu moje życie stało się lepsze, więc teraz chciałbym spłacić ten dług [...] Dla chłopca, który wychowywał się w latach 70. na ulicach pogrążonego w wojnie Belfastu kino było ucieczką. Dzięki niemu uspokajałem się, zwiedzałem rozmaite miejsca. Uświadamiało mi ono czym są wartości, ale też frustracje. Kino sprawiło, że tańczyłem, śpiewałem i miałem ciarki. Dzięki niemu czułem się żywy w czasach i miejscu, które było zaprzeczeniem życia. Będę za to zawsze wdzięczny i dlatego, w ramach podziękowania, postanowiłem zrealizować pierwszy w historii dokument, który opisze dzieje kina przez pryzmat innowacji, które się w nim dokonywały.

– Mark Cousins

The Story of Film – Odyseja Filmowa
Reżyseria: Mark Cousins
27 października – 17 grudnia 2013 r.
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz