• 2013-10-23

Polski Balet Narodowy w Barcelonie

Cztery spektakle wieczoru baletowego Tańczmy Bacha (Bach Dances) w wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego zaplanował na swojej scenie legendarny Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Przedstawienia odbędą się 24, 25 i dwukrotnie 26 października 2013 roku.

Bach Dances, Polski Balet Narodowy w Barcelonie, fot. Ewa Krasucka (źródło: mat. prasowe)

Bach Dances, Polski Balet Narodowy w Barcelonie, fot. Ewa Krasucka (źródło: mat. prasowe)

Bachowski wieczór baletowy powstał w 2010 roku. Składają się na niego dwie prace polskich i dwie zagranicznych choreografów. Otwierają go Pocałunki Emila Wesołowskiego z muzyką Koncertu klawesynowego d-moll, nowa praca polskiego choreografa zrealizowana na zamówienie zespołu. W drugiej części wykonywane jest Concerto Barocco George’a Balanchine’a, kongenialna neoklasyczna choreografia Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec, oraz współczesny balet The Green holenderskiego twórcy Eda Wubbe, który skonfrontował ekspresję tańca męskiego ze wstępem chóralnym do Pasji według św. Jana. W finale będzie można obejrzeć potpourri choreograficzne Krzysztofa Pastora In Light and Shadow z muzyką nastrojowej Arii z Wariacji Goldbergowskich zestawionej z barwną i dynamiczną III Suitą orkiestrową D-dur, którą wykonywały już także z sukcesem zespoły baletowe w Amsterdamie, Sztokholmie, Glasgow i Edynburgu, Ankarze i Hongkongu.

Czołowym solistom i zespołowi Polskiego Baletu Narodowego towarzyszyć będzie w Barcelonie renomowana Orkiestra Gran Teatre del Liceu pod dyrekcją młodego polskiego dyrygenta, Jakuba Chrenowicza, który przejął świeżo opiekę muzyczną nad całym tym wieczorem baletowym. Partie fortepianowe wykona tam gościnnie stały pianista zespołu, Marcin Mazurek. To kolejna wizyta Polskiego Baletu Narodowego w Hiszpanii po serii przedstawień Bajadery, jaką zespół zaprezentował w styczniu 2012 roku na scenie Teatro de la Maestranza w Sewilli.

Polski Balet Narodowy – Gran Teatre del Liceu, Barcelona
24, 25 i 26 października 2013 roku

Dodaj komentarz