• 2013-10-22

Mieczysław Romańczuk na nowo przypomniany w Olsztynie

Od 24 października w Galerii Sztuki w Olsztynie będzie można oglądać wystawę malarstwa Mieczysława Romańczuka.

Mieczysław Romańczuk, „Obraz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieczysław Romańczuk, „Obraz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieczysław Romańczuk – malarz, grafik, rysownik, ilustrator, projektant graficzny, twórca malarstwa ściennego. Związany z Olsztynem od 1946 roku, w życiu artystycznym miasta bardzo aktywnie uczestniczył ponad trzydzieści lat, od roku 1957 roku, do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy zmogła go poważna choroba serca. Od tego czasu poświęcił się już wyłącznie malarstwu.

Urodził się w Wilnie, w 1933 roku, ojciec Konstanty pochodził z Głębokiego, matka, z domu Michałowska z Ciukiszek pod Trokami. Rysował od najmłodszych lat, zawsze towarzyszyły mu grube bruliony, które w czasie wojny zarysowywał między innymi wizerunkami obserwowanych z natury samolotów wojskowych. Do Olsztyna wraz z Rodzicami (ojciec był kolejarzem) przybył 3 maja 1946 roku. Zamieszkali na Zatorzu, Romańczuk kontynuował naukę najpierw w Szkole Podstawowej nr 1, następnie w Męskim Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącym, obecnym Liceum Ogólnokształcącym Nr 1, im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Bardzo istotnym wydarzeniem w życiu młodego rysownika było spotkanie z Janem Ilkiewiczem.

Ważną częścią twórczości Mieczysława Romańczuka było malarstwo ścienne, do którego miał profesjonalne przygotowanie i znakomitą rękę. Zrealizował kilkanaście projektów; od pierwszego w Urzędzie Stanu Cywilnego w Ratuszu, w Lidzbarku Warmińskim, w 1964 roku, do ostatniego, w roku 1981, na znak, że historia kołem się toczy, także w Urzędzie Stanu Cywilnego, w Różanie, koło Pułtuska. Jedną z większych prac artysty były polichromie, które ozdobiły wnętrza odrestaurowanego, a częściowo odbudowanego zamku w Nidzicy. Prace tam trwały aż pół roku, m.in. sale restauracji zamkowej ozdobiły stylizowane znaki zodiaku, inne pomieszczenia fryzy dekoracyjne malowane, podrzeźbiane tynkiem, barwny plafon ozdobił sufit w jednym z pomieszczeń zamkowej wieży. Niestety, z tych nidzickich realizacji zachowały się do dziś jedynie polichromie w zamkowej bibliotece.

W latach siedemdziesiątych dekoracyjne panneau Romańczuka ozdobiły aż siedem salonów Zakładów Usług Radiowych i Telewizyjnych (popularnie zwane ZURiT – salony sprzedaży tv i radioodbiorników) w miastach ówczesnego województwa olsztyńskiego. Trzy realizacje powstały w Iławie, m.in. piękna panorama miasta na ścianie wnętrza nowej restauracji przy plaży, czy kompozycja, tym razem ceramiczna w Domu Pogrzebowym. W samym Olsztynie, na Starym Mieście, odbudowywane po pożodze 1945 roku kamienice, głównie w latach sześćdziesiątych zostały bardzo ciekawie ozdobione przez ówczesnych olsztyńskich artystów głównie kompozycjami w technice sgraffito. Autorstwa Mieczysława Romańczuka jest słynna tańcząca para w strojach ludowych na elewacji kamienicy mieszącej restaurację Staromiejską.

Po latach Mieczysław Romańczuk mówi, że najważniejszym nurtem życia była i jest twórczość malarska, pozostałe zajęcia przynosiły satysfakcję, regulowały sprawy bytowe, ale czas spędzony przed sztalugami był zawsze tym najcenniejszym. Mówi, że każdy obraz jest nowym wyzwaniem, nową przygodą malarską, artystyczną. Ulubioną techniką stał się akryl na płótnie, ale lubi też sięgać po ołówek, pastele, akwarele. Artysta szybko ukształtował swój własny styl, wyraźny zwłaszcza w malarstwie pejzażowym, zdominowany przez kolorystykę charakterystyczną dla krajobrazu Warmii i Mazur; błękitu jezior i zieleni lasów. Natura, przyroda stanowi wyraźną inspirację w jego twórczości, ale zyskuje w niej najczęściej wymiar abstrakcyjny, jest tylko punktem wyjścia do budowania czysto artystycznego przekazu.

Prace Mieczysława Romańczuka obecne są w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur, BWA w Olsztynie, Muzeum Pomorskie w Gdańsku, ambasadzie polskiej w Kopenhadze, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Małgorzata Jackiewicz-Garniec

Mieczysław Romańczuk
Wernisaż: 24 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 8 grudnia 2013 roku
Galeria Sztuki BWA w Olsztynie

Dodaj komentarz