• 2013-10-22

Cztery premiery, wizualizacje i nowatorskie techniki wydobycia dźwięku

29 października Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert kameralny w wykonaniu zespołu Kwadrofonik oraz kompozytorów: Wojciecha Blecharza, Jarosława Siwińskiego, Macieja Jabłońskiego oraz Agnieszki Stulgińskiej.

sala-koncertowa-filharmonii-swietokrzyskiej-fot-a-piekarski-2013-10-22

sala-koncertowa-filharmonii-swietokrzyskiej-fot-a-piekarski-2013-10-22

Zamówienia kompozytorskie, cztery premiery. Dwa fortepiany, instrumenty perkusyjne, elektronika, wizualizacje, nowatorskie techniki wydobycia dźwięku. To wszystko jednego wieczoru – Stulgińska, Blecharz, Jabłoński, Siwiński oraz formacja Kwadrofonik. Wszystkie cztery utwory to prawykonania.

Młodzi twórcy w swoich dziełach usiłują zmierzyć się z podstawowymi pytaniami dotyczącymi egzystencji człowieka. Żeby jak najpełniej wyrazić odwieczne rozterki i wątpliwości, postanowili zaprząc do tego projektu elektronikę. Natomiast Kwadrofonik dołączył swoje trzy grosze, czyli zaskakujące pomysły wykorzystania instrumentów perkusyjnych i fortepianów. Tak powstał koncert:

- dla matematyków i romantyków – Wstęga Möbiusa (Maciej Jabłoński) zapisana nutami;
- dla lekarzy, terapeutów i muzyków – fale mózgowe i sen (Faza N. Rem Agnieszki Stulgińskiej), przełożone na materiał dźwiękowy;
- dla psychologów, nauczycieli i uczniów – procesy zapamiętywania i zapominania (DFRGMNTD Wojciecha Blecharza) objaśnione językiem muzyki;
- dla filozofów i innych melomanów – poczciwa Symfonia g-moll (Jarosław Siwiński), bowiem jak wyznał kompozytor: Od czasów Mozarta świat zmienił się dość mocno, ale człowiek – jakby trochę mniej.

Utwory skomponowane przez muzyków powstały w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kolekcje – zamówienia kompozytorskie realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Kwadrofonik – powstał z połączenia duetów: fortepianowego (Lutosławski Piano Duo) i perkusyjnego (Hob-beats Duo). Absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Chopina koncentrują się na własnych poszukiwaniach nowego brzmienia i źródeł inspiracji, ale z powodzeniem wykonują też muzykę pisaną na tego typu skład, m.in. przez Bartoka, Crumba czy Berio. Ich koncerty stają się pięknymi widowiskami, w czasie których muzycy grają często na kilkudziesięciu instrumentach. Za projekt Folklove – opracowania pieśni ludowych – grupa zdobyła Grand Prix, Nagrodę Prezydenta Miasta Warszawy i Burzę Braw – Nagrodę Publiczności na IX Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia. W 2007 roku zostali laureatami prestiżowej Nagrody Specjalnej 3. Konkursu Europejskiej Unii Radiowej EBU Svetozar Stracina w Bratysławie. Kompozycje zespołu były prezentowane w programie Late Junction Radia BBC3, a także na Festiwalu Polskiego Radia (na zamówienie organizatorów), gdzie muzycy wystąpili z autorską wersją wybranych Mazurków oraz Harnasi Karola Szymanowskiego w wersji na kwartet (2007). W 2008 miała miejsce światowa premiera Święta wiosny I. Strawińskiego w autorskiej wersji zespołu na dwa fortepiany i perkusję. W tym samym roku ukazała się debiutancka płyta grupy pt. Folklove, za którą otrzymali Folkowy Fonogram Roku – nagrodę krytyków za najlepszą płytę folkową. Po debiucie w Chicago, dziennikarze Chicago Tribune uznali Kwadrofonik za jedną z najbardziej odkrywczych grup muzycznych, a opracowanie Preludium e-moll F. Chopina ocenili na łamach swojego magazynu jako absolutnie genialne. Zespół koncertował w wielu miastach Polski, Europy, na Bliskim i Dalekim Wschodzie i w obu Amerykach.

Program Koncertu Prawykonań:

Zespół Kwadrofonik w składzie: Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik (fortepiany), Magdalena Kordykasińska i Miłosz Pękala (perkusja)

Agnieszka Stulgińska – Faza N. Rem na dwa fortepiany, perkusję i elektronikę
Maciej Jabłoński – The Mőbius Strip na 2 wibrafony i 2 fortepiany
Jarosław Siwiński – 2 x 2 na 2 fortepiany i 2 perkusje
Wojciech Blecharz – DFRGMNTD β na dwa fortepiany, dwie perkusje i dźwięki elektroniczne

29 października 2013 r., godz. 18.30
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga
ul. Żeromskiego 12, Kielce

Dodaj komentarz