• 2013-10-22

Fiedor / Katafiasz / Kino Drogi

24 października w ramach American Film Festival odbędzie się pokaz filmu Swobodny jeździec, będącego reżyserią powieści Zamek F. Kafki oraz spotkanie z reżyserem teatralnym, Markiem Fiedorem. Wydarzenia odbędą się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

wtw://strefy_kontaktu_nowe horyzonty, plakat (źródło: mat. prasowe)

wtw://strefy_kontaktu_nowe horyzonty, plakat (źródło: mat. prasowe)

W swojej scenicznej interpretacji Zamku Marek Fiedor odcina się od stereotypowych wyobrażeń o twórczości Kafki. Podążając tropem Milana Kundery, podejmuje próbę zbadania elementarnej sytuacji ludzkiej zapisanej w powieści Kafki. Zmienia też realia: lokuje Kafkowskiego bohatera w scenerii rodem z filmów Easy Rider (Swobodny jeździec) czy Dzikość serca. K. – bohater powieści – jest wędrowcem poszukującym wolności. Jest wręcz archetypem wszystkich XX-wiecznych indywidualistów pragnących znaleźć dla siebie miejsce na ziemi na własnych warunkach. Być może jest także pierwowzorem bohaterów amerykańskiego kina drogi.

K., bohater Zamku, uciekł od swego dawnego życia, zostawił gdzieś żonę i dzieci, i przybył do obcej wsi, w której poszukuje dla siebie miejsca – mówi Marek Fiedor. – Poszukuje miejsca dla swej wolności gdyż, jak sam mówi: wywalczył sobie wolność, której nikt inny zdobyć by nie potrafił. To samo chcieliby powiedzieć o sobie bohaterowie amerykańskiego kina drogi – wędrowcy nade wszystko ceniący ludzki indywidualizm, poszukujący wolności i miejsca na ziemi, w którym mogliby żyć – na własnych warunkach. Jednak to ich dążenie okazuje się trudne do realizacji, gdyż człowiek albo poddaje się zbiorowości, ale za cenę wolności, albo odrzuca zasady zbiorowości i zyskuje wolność, ale jest ona wtedy nieodłączna samotnością. To pragnienie wolności niemożliwej jest wspólne dla bohatera Zamku i wszystkich swobodnych jeźdźców amerykańskiego kina drogi.

Spotkanie z Markiem Fiedorem poprowadzi Olga Katafiasz, teatrolog i filmoznawca, wykładowca w krakowskiej PWST. Pokaz filmu oraz spotkanie odbywają się w ramach wspólnego projektu Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu wtw:// strefy_kontaktu_nowe horyzonty. 

Pokaz filmu Swobodny jeździec:
24 października 2013 r., godz. 18.00

Spotkanie z Markiem Fiedorem
24 października 2013 r., godz. 19.30

ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, Kino Nowe Horyzonty
Wrocław

Dodaj komentarz