• 2013-10-21

Cottbus – Amsterdam: listopadowa trasa festiwalowa Studia Munka

Jesienią filmy wyprodukowane w ramach programów 30 Minut i Pierwszy Dokument Studia Munka będą walczyć o nagrody na dwóch ważnych międzynarodowych festiwalach: w Cottbus i Amsterdamie.

„Leszczu”, reż. Aleksandra Terpińska, fot. Studio Munka – SFP (źródło: materiały prasowe)

„Leszczu”, reż. Aleksandra Terpińska, fot. Studio Munka – SFP (źródło: materiały prasowe)

Leszczu Aleksandry Terpińskiej i Psubrat Marii Zbąskiej zakwalifikowały się do konkursu 23. Festiwalu Filmowego Cottbus w Niemczech. Z kolei Odwiedziny Mateja Bobrika dostały się na Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie – IDFA.

W Cottbus zarówno Leszczu jak i wyprodukowany wspólnie z Wajda Studio Psubrat będą walczyły o nagrodę w konkursie filmów krótkometrażowych. Dla obu tytułów udział w 23. edycji festiwalu w Cottbus będzie jednocześnie niemiecką premierą. Festiwal Filmowy w Cottbus uważany jest za najważniejszą filmową imprezę w Europie środkowo-wschodniej. W konkursie krótkometrażowym (Short Feature Competition) prezentowanych jest zazwyczaj od dziesięciu do piętnastu tytułów. Ideą konkursu jest odkrywanie talentów i promocja młodych filmowców z Europy. Leszczu Aleksandry Terpińskiej i Psubrat Marii Zbąskiej wraz z pozostałymi tytułami prezentowane będą w ramach tradycyjnego pokazu Long Night of the Shorts.

Studio Munka – SFP z roku na rok coraz mocniej zaznacza swoją obecność na tym festiwalu. W zeszłym roku pełnometrażowy debiut Marii Sadowskiej Dzień kobiet zdobył Grand Prix. W tym roku, oprócz dwóch filmów w konkursie krótkometrażowym, Studio Munka zaprezentuje w Cottbus projekt kolejnej pełnometrażowej fabuły – Królewicza Olch Kuby Czekaja. Projekt, dofinansowany już przez PISF i Odra-Film, weźmie udział w Connecting Cottbus – markecie koprodukcyjnym, w ramach którego odbędzie się pitching projektu.

Leszczu to historia trójki przyjaciół, spędzających leniwy weekend nad jeziorem… do czasu gdy piłka wpada tam gdzie nie trzeba, śliczna dziewczyna okazuje się być po stronie przeciwników, a cieć zaczyna ich prześladować. To opowieść o przyjaźni, dojrzewaniu i przeznaczeniu opowiedziana z przymrużeniem oka. W filmie wystąpili Emil Stasik, Krzysztof Skonieczny, Piotr Żurawski, Wiesław Komasa, Maja Bohosiewicz, Michał Poznański, Liwiusz Falak i Michał Mrozek.

Psubrat to jedna z najnowszych, wspólnych produkcji Studia Munka – SFP i Wajda Studio. Bohaterem filmu, będącego luźną adaptacją opowiadania Etgara Kereta Dziewczyna Corbiego, jest Panabi – kilkunastoletni chłopiec mieszkający na warszawskim osiedlu. Osiedlem rządzi Bocian – największy bandyta, który, jak to zwykle bywa, ma najładniejszą dziewczynę. Pech chce, że to właśnie w niej zakochuje się brat Panabiego. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, które dla Panabiego zawsze oznaczają nadciągającą katastrofę. W filmie zagrali m.in. Rafał Garnecki, Marek Kossakowski, Agnieszka Krukówna, Andrzej Chyra i Krzysztof Skonieczny.

Odwiedziny Mateja Bobrika rozpoczną swoją podróż po zagranicznych festiwalach udziałem w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie – IDFA. Dokument będzie pokazany w ramach Reflecting Images: Panorama. Chociaż nie jest to sekcja konkursowa, Odwiedziny mogą zdobyć ważny dla reżyserów laur – Nagrodę Publiczności.

Dokument Bobrika przedstawia historię ludzi, żyjących z daleka od cywilizacji w domu opieki społecznej. Wydawać się może, że jedynym urozmaiceniem są niedzielne odwiedziny. Od samego rana mieszkańcy przygotowują się na przyjazd rodzin. Jednak z każdą godziną zmniejszają się nadzieje na ich przybycie.

Psubrat wyprodukowany został przez Studio Munka – SFP oraz Wajda Studio w koprodukcji z Ucho Studio, Luks Film oraz Timecode. Z kolei koproducentem i producentem wykonawczym Leszcza jest firma Magdaleny Nowackiej Magic Production.

23. Festiwal Filmowy Cottbus
5-10 listopada 2013 r.
Cottbus, Niemcy

International Documentary Film Festival Amsterdam
20 listopada – 1 grudnia 2013 r.
Amsterdam, Holandia

Dodaj komentarz