• 2013-10-21

Premiera Teatru Konsekwentnego

Premiera spektaklu Nocy Helvera, który powstał w ramach partnerstwa pomiędzy Istituto Teatrale Europeo w Rzymie, a Stowarzyszeniem Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych EduTeArt, odbędzie się 25 października w Teatrze WARSawy.

„Noc Helvera" (źródło: mat. organizatora)

„Noc Helvera" (źródło: mat. organizatora)

Akcja Nocy Helvera rozgrywa się w kurorcie Finlandii na początku lat 40., w okresie kształtowania się nazizmu. Upośledzony psychicznie Helver, zafascynowany represyjnymi działaniami faszystowskich oddziałów, chce uczestniczyć w ich działaniach, ale Carla, kobieta, która dba o niego, chce go przed tym uchronić .

Ryzykując własne życie by uniemożliwić mu wyjście z domu, kobieta poddaje się wyczerpującym działaniom treningowym Helvera, które maja mu umożliwić poczucie stania się dobrym żołnierzem. Matczyna miłość Carly zmusi ja do podjęcia trudnego wyboru…

Ciekawym zabiegiem jest dobór obsady. Włoska aktorka Miriam Spera i polski aktor Patryk Pawlak, zagrają swoje postaci we własnych językach. Istotnym celem tej idei jest, by rozgrywana przez nich historia została dokładnie zrozumiana zarówno przez publiczność polską, jak i włoską. Uzyskanie pewności, że każdy widz zrozumie mocne w wyrazie opowieści w dwóch interpretacjach, pokonujących bariery językowe, jest nie lada wyzwaniem.

Reżyser spektaklu, Mariagiovanna Rosati Hansen jest już znana z reżyserii wielojęzykowych, w koprodukcjach z Hiszpanią, Francją i Niemcami. Pomimo tego, że aktorzy występowali grając w swych własnych językach, wszelka akcja była zrozumiała i przejrzysta.

Noc Helvera Teatru Konsekwentnego w Warszawie
Premiera: 25 października 2013 roku
Teatr WARSawy w Warszawie

Dodaj komentarz