• 2013-10-21

Nadżib Muhfaz w rocznicę przyznania Nagrody Nobla

W 25. rocznicę przyznania Nagrody Nobla Nadżibowi Mahfuzowi na polskim rynku ukazuje się najważniejsza powieść tego egipskiego pisarza. Dzieci naszej dzielnicy trafią do księgarń 30 października nakładem wydawnictwa Smak Słowa.

Nadżib Mufhaz „Dzieci naszej dzielnicy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Nadżib Mufhaz „Dzieci naszej dzielnicy” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Dzieci naszej dzielnicy to książka, która od momentu premiery w 1959 roku, ze względu na zawarty w niej obraz Boga, wzbudza kontrowersje w świecie arabskim. Nadżibowi Mahfuzowi zarzucano bluźnierstwo, a w konsekwencji nałożono na niego fatwę. Po nieudanym zamachu na życie pisarza w 1994 roku jeden z szejków Al-Azharu Umar Abd ar-Rahman oświadczył, że gdyby Mahfuz został stosownie ukarany za Dzieci naszej dzielnicy, Rushdie nie odważyłby się nigdy opublikować Szatańskich wersetów. Powieść powstała 4 lata po wydaniu ostatniej części słynnej Trylogii Kairskiej. Na kartach Dzieci naszej dzielnicy Mahfuz stanowczo rozlicza się ze społeczeństwem egipskim i zmianami wywołanymi ruchem socjalistycznym.

Fabuła powieści, utkana z intryg i tajemnicm przenosi czytelnika w egzotyczny, kolorowy i gwarny świat Egiptu, gdzie bogactwo i przepych przeplatają się z ubóstwem i ludzkimi dramatami. Dzieci naszej dzielnicy to alegoryczna opowieść o duchowych dziejach ludzkości i walce z tyranią, którą autor zamknął w baśniowej konwencji. Pośrodku jednej z dzielnic Kairu wznosi się monumentalna Posiadłość Al-Dżabalawiego, autorytarnego patriarchy potężnego rodu. Jego synowie, w postaciach których odnajdujemy proroków największych religii monoteistycznych: Adama, Mojżesza, Jezusa i Mahometa, walczą o względy surowego ojca. Gdy tylko synowie okazują słabość, zostają wyrzuceni z domu. Od tego czasu żyją marzeniami o ponownym ujrzeniu ojcowskiego raju na ziemi. Którego z synów Al-Dżalabawi dopuści ponownie do swej Posiadłości i jaką cenę przyjdzie mu za to zapłacić można dowiedzieć się z kolejnych kart tej powieści, która stanowi klucz do zrozumienia współczesnego Egiptu i całego świata arabskiego, walczącego o uczciwe rządy i sprawiedliwe życie.

Nadżib Mahfuz (źródło: materiały prasowe)

Nadżib Mahfuz (źródło: materiały prasowe)

Nadżib Mafhuz jest jedynym arabskojęzycznym laureatem literackiej Nagrody Nobla.

To pisarz, który przez swoją literaturę – raz krystalicznie realistyczną, raz symboliczną i dwuznaczną – stworzył arabską opowieść, która przemawia do całej ludzkości – takimi słowami Akademia Szwedzka uzasadniała przed 25 laty przyznanie Mahfuzowi nagrody za Trylogię Kairską.

Nadżib Mahfuz jest autorem ponad 30 powieści, 30 scenariuszy filmowych oraz 13 opowiadań i kilku dramatów.

Nadżib Mahfuz Dzieci naszej dzielnicy
Premiera: 30 października 2013 roku
Wydawnictwo Smak Słowa

Dodaj komentarz