• 2013-10-21

Grodzka 5 okiem kuratorskim

29 października i 28 listopada w Warsztatach Kultury w Lublinie odbędzie się oprowadzanie kuratorskie Magdaleny Ujmy w ramach projektu Grodzka 5.

Karolina Breguła, „Obraza”, 2013, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Breguła, „Obraza”, 2013, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Grodzka 5 poświęcony jest historii kamienicy mieszczącej się pod takim właśnie adresem na Starym Mieście w Lublinie. Historia jest tutaj przedmiotem niekończącego się poszukiwania, tropienia, odgadywania, śledzenia, a wraz z tymi czynnościami – odtwarzania i rekonstruowania z zachowanych fragmentów. Impulsem staje się bogata pamięć budynku, którą będą odsłaniały opowieści pojedynczych osób – dawnych mieszkańców, bywalców lub pracowników mieszczących się w kamienicy instytucji. Na kształt wspomnień mają wpływ marzenia, ambicje, lecz i frustracje czy zawiedzione ludzkie nadzieje. Indywidualne interpretacje, w których prawda miesza się z fikcją, rodzą setki możliwych wariantów historii.

Kamienica Grodzka 5 to w gruncie rzeczy konglomerat dwóch budynków, przy Grodzkiej 5 i Grodzkiej 5a (łączy się z nimi także i kamienica przy Grodzkiej 3). Obserwując ich zawikłaną, labiryntową strukturę, można dostrzec niezwykłą wielowarstwowość historii. Po wojnie Grodzka 5 pełniła funkcję domu stowarzyszeń twórczych, przechodząc na własność miasta i stając się siedzibą wielu ważnych, nie tylko lokalnie, instytucji. Do końca 2012 roku mieściła się tutaj Galeria Labirynt i Biuro Wystaw Artystycznych (BWA). Do dzisiaj znajdują się tu m.in. biura i galeria Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice, siedziba redakcji miesięcznika Akcent, biura oddziałów Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), Muzeum Apteka Cefarm, a także restauracja Złoty Osioł. Obecnie zaś wprowadziła się tu nowa instytucja – Warsztaty Kultury.

Intensywne życie kulturalne Grodzkiej 5, gdzie pojawiały się słynne postaci teatru alternatywnego i klasycy awangardy sztuk wizualnych nie jest dostatecznie docenione i zbadane, a przecież zostawiło swoje ślady w samej substancji budynku, nie mówiąc już o kształcie życia artystycznego w Lublinie, a zapewne i poza nim. Zastanawia także fakt, że powojenna zmiana statusu kamienicy okupiona została przemilczeniem jej wcześniejszych dziejów. Pochodząca z XV wieku, często zmieniała właścicieli, trafiając ostatecznie w pierwszej ćwierci XX wieku w ręce żydowskie. Mieściła się w niej znana piekarnia i piwiarnia. Ważnym faktem z jej historii jest i to, że na początku lat 40. znalazła się na granicy lubelskiego getta.

Celem projektu Grodzka 5 jest uzmysłowienie aktualności i bliskości historii, twórcze przepracowanie historii pewnej staromiejskiej kamienicy, danie głosu tym, którzy zostali zapomniani. Z zaproszonymi gośćmi i z mieszkańcami Starego Miasta stworzymy wielowątkową opowieść o domu, na bazie miejskich legend czy historii kryminalnych, w której zatarte przez czas wspomnienia będą modyfikowane przez sferę marzeń, pragnień, niespełnienia i szaleństwa.

Magdalena Ujma

Prowadzenie: kuratorka projektu Magdalena Ujma

Prace realizowane do tej pory w ramach projektu Grodzka 5: Monika Drożyńska, Lornetka, 2013 (instalacja site specific) i Karolina Breguła, Obraza, 2013 (film, czas trwania: 20′).

Projekt Grodzka 5 – oprowadzanie kuratorskie
Oprowadzanie odbędzie się 29 października i 28 listopada 2013 roku o godzinie 18.00
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz