• 2013-10-21

Aleksandra Ignasiak odlicza w chowanego

Od 17 października w Galerii Bałuckiej w Łodzi mona oglądać wystawę prac Aleksandry Ignasiak pt. 1…2…3… Szukam!, które stanowią finał projektu site-specific.

A. Ignasiak, „1…, 2…, 3… Szukam!”, 2013, fot. Andrzej Sieczkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

A. Ignasiak, „1…, 2…, 3… Szukam!”, 2013, fot. Andrzej Sieczkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy Aleksandry Ignasiak 1,2,3… Szukam! kojarzy się z zabawą w chowanego, w której wyznaczona osoba odlicza czas, by następnie rozpocząć poszukiwania. Artystka w swoim najnowszym projekcie nawiązuje do tej prostej zabawy. Zachęca nas do zanurzenia się w przestrzeni miasta i odszukania naznaczonych przez nią miejsc. Jej działania to niewielkie obrazy-instalacje, które znajdziemy w przestrzeni podwórek i ulic. Jedynie najbardziej spostrzegawczy zauważą te drobne gesty. (…)

Dla zwykłych przechodniów miejsca, na które zwraca uwagę Aleksandra Ignasiak, to neutralne i nieatrakcyjne wizualnie przestrzenie. Ich cechą charakterystyczną jest brak tożsamości. Różnego rodzaju popękane warstwy farby, odlatujący tynk ze ścian kamienic tworzą powierzchnie nieciekawe, ale tylko z pozoru. Dla artystki są źródłem inspiracji i nowych wartości. Jej drobne interwencje w nieestetyczne faktury i rytmy miasta ujawniają estetyczną siłę tych marginalnych miejsc. W wydobywaniu ich wartości pomaga technika emalierska, która w tym wypadku jest wykorzystana w sposób niestandardowy. Emalia od starożytności służyła do zdobienia biżuterii. Teraz otrzymała nową rolę: ma dekorować wybrane fragmenty ścian i przedmiotów, które są dopełniane formami emalierskimi przypominającymi biżuterię. Artystka za pomocą tej metody obdarza błyskotaniem tak różnorodne obiekty jak wybrane partie murów i różnego rodzaju znalezione rzeczy.

Skierowanie się w stronę opisanej aktywności pozwoliło autorce na odkrywanie nowych wartości. Wystawa 1, 2, 3… Szukam! jest projektem wielowymiarowym. Z jednej strony mamy tu do czynienia z wyrazem fascynacji dziecięcą ciekawością świata, z drugiej – z poważnym projektem artystycznym, którego celem jest eksperymentowanie z emalierską techniką zdobniczą. Kolejnym aspektem jest interakcja z przestrzenią miejską. Wszystkie trzy elementy przenikają się wzajemnie i niosą ze sobą nowe doświadczenia tak dla artystki, jak i dla widzów. Pokazują, że sztuka może być zabawą, a dzieło może powstać wszędzie i ze wszystkiego. Nieidealna przestrzeń Łodzi staje się idealnym punktem wyjścia dla tego rodzaju działań, a eksploracja jej elementów ukazuje artystce nowe, niezliczone ścieżki możliwości.

Justyna Tomczak, fragment wstępu do katalogu wystawy

Aleksandra Ignasiak (ur. 1982, Łódź) otrzymała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki i Malarstwa – kierunek malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi w 2007. W 2011 roku uzyskała również dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP – kierunek biżuteria. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. stypendium Prezydenta Miasta Łodzi (2013), nagrody Międzynarodowego Konkursu Yicca (Young International Contest of Contemporary Art) organizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne A. P. S. MOHO (2012). Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005/2006, 2009/2010). Zajmuje się malarstwem, biżuterią, instalacją, emalią, performance.

Aleksandra Ignasiak,
Wernisaż: 17 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 11 listopada 2013 roku
Galeria Bałucka, Miejska Galeria Sztuki
Stary Rynek 2
Łódź

Dodaj komentarz