• 2013-10-19

Krakowskich Reminiscencji Teatralnych ciąg dalszy

19 i finałowy 20 października to kolejne intensywne dni Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W tych dniach odbędzie się m.in. wyjątkowy projekt 100% KRAKÓW Rimini Protokoll oraz performans z udziałem prof. J. Vetulaniego, Mikołaja Trzaski i Leszka Bzdyla.

„Drugs kept me alive" Jan Fabre, Antony Rizzi (źródło: mat. prasowe)

„Drugs kept me alive" Jan Fabre, Antony Rizzi (źródło: mat. prasowe)

Kraków na scenie, czyli 100% KRAKÓW Rimini Protokoll w Starym Teatrze jest kluczowym projektem tegorocznej edycji festiwalu, który realizowany z udziałem 100 mieszkańców Krakowa. W sobotę również pierwsza z dwóch debat o współzawodnictwie, uwadze i sposobach uwodzenia publiczności. Tego dnia także niepowtarzalny performans naukowo-muzyczno-taneczny – prof. Jerzy Vetulani, Mikołaj Trzaska i Leszek Bzdyl, 3 wspaniałe postaci na wspólnej scenie – Umysł-ciało w Rotundzie. Podczas jedynego wykładu performatywnego festiwalu libański reżyser Rabih Mroué sięgnie po autentyczne filmy i fotografie znalezione w Internecie odsłaniając nowe strategie rejestracji przemocy i okrucieństwa wojny w Syrii.

Sobota będzie także okazją do udziału w wyjątkowym spektaklu Hate Radio, opartym na faktach, zrealizowanym z udziałem bezpośrednich świadków ludobójstwa w Rwandzie lat 90. (uznany za jedno z największych wydarzeń tegorocznego festiwalu teatralnego w Awinionie).

Na zakończenie festiwalu nie lada gratka: Jan Fabre i Drugs kept me alive, niezwykle szczery monodram, opowieść o próbach przekraczania granic rzeczywistości, w której tragedia miesza się z komizmem. Fabre, znany z wizjonerskich, plastycznych przedstawień realizowanych z dużym rozmachem, tym razem operuje bardziej intymną formą.

HATE RADIO International Institute of Political Murder

Dzięki projektowi HATE RADIO można ponownie usłyszeć ducha Radio Télévision Libre des Mille Collines (Radio i Telewizja Tysiąca Wzgórz – RTLM), które odegrało kluczową rolę w dokonywanych w Rwandzie ludobójstwach (1994 r.).  Ocaleni stoją na scenie, a w tle słychać wiernie odtworzoną audycję. W centralnej części sceny ma miejsce rekonstrukcja programu RTLM prowadzonego przez gospodarzy – trzech ekstremistów Hutu i białego prezentera Georgesa Ruggiu o mieszanym pochodzeniu belgijsko-włoskim. Jak wygląda rasizm w praktyce i w jaki sposób wykorzenia się z ludzi człowieczeństwo? Autor i reżyser Milo Rau rekonstruuje te mechanizmy. Dzięki dokumentom i zeznaniom świadków odpowiada na te pytania, aby widzowie mogli doświadczyć tamtych wydarzeń.

100% KRAKÓW Rimini Protokoll

100% KRAKÓW to trwający kilka miesięcy artystyczny projekt, bezpośrednio angażujący lokalną społeczność w tworzenie wyjątkowego przedstawienia teatralnego. Punktem wyjścia do spektaklu są dane statystyczne dotyczące Krakowa. To na ich podstawie wybranych zostało stu mieszkańców, którzy razem stanowią statystyczną reprezentację miasta na scenie. Wybór uczestników przebiegał na zasadzie żywej reakcji łańcuchowej – wskazana przez artystów pierwsza osoba zaprosiła do projektu kolejną, ta wybrała następną, i tak aż do uzyskania docelowej setki.  Bazujący na lokalnych statystykach, przygotowany dla konkretnego miasta autorski projekt Rimini Protokoll realizowany był jak dotąd m.in. w Berlinie, Londynie, Atenach czy Melbourne. Niemieccy twórcy wykorzystują w swej teatralnej pracy techniki verbatimu i docudramy, rezygnując z iluzji i kreacji teatralnej na rzecz spotkania z człowiekiem – jego historią i życiem.

UMYSŁ – CIAŁO Prof. Jerzy Vetulani/Mikołaj Trzaska/Leszek Bzdyl

Unikalne na skalę kraju spotkanie nauki, tańca i muzyki. Na jednej scenie wybitny neurobiolog, nietuzinkowy jazzman i uznany choreograf prowadzący od 20 lat zespół Dada von Bzdülow. Wspólnie przyglądają się relacji ciała i umysłu, w kulturze europejskiej często postrzeganych jako światy równoległe. Wydarzenie ma otwartą formułę, przeplatają się w nim wykład, w którym problemowi ciało/umysł przyglądamy się z perspektywy najnowszych badań neurobiologii, oraz improwizacja muzyczno-taneczna, która pokazuje ciało i umysł w działaniu. Dialog tych dwóch dyskursów nie jest zaplanowany, ale rodzi się tu i teraz.

#STALKER Aśka Grochulska, Tomasz Węgorzewski

#stalker to autorska, interdyscyplinarna akcja miejska z zakresu sztuk wizualnych i performatywnych oraz etnografii miejskiej, bazująca na aktywności określanej jako stalking (podchody lub skradanie się). W latach 80. XX wieku tym terminem zaczęto określać nowe wówczas zjawisko społeczne, jakim było obsesyjne podążanie fanów za gwiazdami Hollywood. W ramach projektu w przestrzeni Krakowa działają przeszkoleni, anonimowi stalkerzy – agenci rzeczywistości, którzy obserwują miasto i jego mieszkańców, zbierają ślady obecności śledzonych przez siebie osób, konstruują subiektywne mapy miasta, kolekcjonują podpatrzone obrazy codzienności. Dla twórców akcji stalker to współczesny badacz, storyteller, intruz prowokujący i nakłuwający obowiązujące normy, poruszający się blisko granicy społecznego tabu, budujący portret miasta i lokalnej społeczności dzięki swojej specyficznej wrażliwości i predyspozycji. Każdy mieszkaniec miasta może stać się bohaterem jego opowieści.

DRUGS KEPT ME ALIVE Jan Fabre

Antony Rizzi w przejmującym monodramie autorstwa Jana Fabre’a otwarcie mówi o uzależnieniu od narkotyków. Fabre aranżuje sytuację spotkania aktora z widzem, przyjacielskiego zwierzenia, w którym tragedia miesza się z komizmem. Performer opowiada o swoim doświadczeniu z narkotykami, życiu z wirusem HIV, seksie, który dawał mu poczucie władzy i kontroli. Nie jest to jednak opowieść o upadku i krzywdzie, ale eksperymencie, który miał na celu przekroczenie granicy rzeczywistości. Fabre przyjmuje poetycką konwencję, unika dosłowności i brutalności, dzięki czemu performer może nabrać dystansu do opowieści, utrzymując przy tym intensywny kontakt z widzem.

Krakowskie Reminiscencje Teatralne:
od 16 do 20 października 2013 roku
Kraków

Dodaj komentarz