• 2013-10-19

Halina Różewicz-Książkiewicz geometrycznie na 55-lecie

Od 17 października w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu będzie można oglądać wystawę prac Haliny Różewicz-Książkiewicz pt. W cieniu matematyki. Ekspozycja odbywa się w ramach cyklu Elbląg Plastyczny.

Halina Różewicz-Książkiewicz, „W cieniu matermatyki”, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Halina Różewicz-Książkiewicz, „W cieniu matermatyki”, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa W cieniu matematyki w ramach cyklu Elbląg Plastyczny przygotowana została z okazji 55-lecia pracy artystycznej Haliny Różewicz-Książkiewicz. Na życzenie artystki, wystawa nie została zaaranżowana w Galerii Laboratorium, która jest miejscem dedykowanym ekspozycjom w ramach Elbląga Plastycznego, a na pierwszym piętrze empory, gdzie z reguły jest prezentowana sztuka geometryczna, ściśle odnosząca się do zasad matematyki. Tak jest i tym razem.

Halina Różewicz-Książkiewicz prezentuje kilkadziesiąt prac – grafik i rysunków, pochodzących zarówno z lat wcześniejszych, jak i prac zupełnie nowych. Każda z nich, w sposób bardzo przemyślany odnosi się do natury i jej porządku. Artystka zdaje się rozbierać na części pierwsze kolejno: słoneczniki, skrzyp polny, koper czy wilczomlecz, prezentując ich logiczną i uporządkowaną strukturę. Taką wnikliwą obserwację żartobliwie uzasadnia swoją krótkowzrocznością, która każe przyglądać się bliżej i bardziej dokładnie poszczególnym elementom budowy kwiatów, liści i innych roślin. Kompozycje zgromadzone na wystawie poparte zostały ścisłą wiedzą na temat m.in. zasad złotego podziału czy ciągu Fibonacciego. Natura w pracach Haliny Różewicz- Książkiewicz, mimo iż bardzo różnorodna, nie jest przypadkowa. Zaprezentowane na wystawie grafiki i rysunki, oprócz tego, że o doskonałej technice, świadczą także o niesamowitej precyzji spojrzenia i niezwykle skrupulatnej obserwacji.

Marta Karaś

Halina Różewicz-Książkiewicz (ur. 1934 r.) to absolwentka Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Uprawia malarstwo, grafikę artystyczną i użytkową, a także fotografię. Wykonywała projekty scenograficzne w teatrach Gniezna, Grudziądza i Olsztyna. W swej twórczości najczęściej odwołuje się do natury i pejzażu. Brała udział w wystawach ogólnopolskich i zagranicznych. Laureatka wielu wyróżnień i nagród środowiskowych o znaczeniu krajowym. Autorka logo m.in. Galerii EL i Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Halina Różewicz-Książkiewicz, W cieniu matematyki
Wernisaż: 17 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 listopada 2013 roku
Centrum Sztuki Galeria EL
ul. Kuśnierska 6
Elbląg

Dodaj komentarz