• 2013-10-19

Ekspresja japońskiej poezji w kaligrafii w Toruniu

Od 16 października w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu można oglądać wystawę pt. Ekspresja japońskiej poezji w kaligrafii.

Autor pracy: Undo Inamura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Undo Inamura (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kaligrafia (shodō) zaliczana jest w Japonii do sztuk pięknych na równi z malarstwem. Jest to jeden ze sposobów życia, postępowania oraz indywidualnych umiejętności. Istotą wschodniej kaligrafii jest nie tylko poprawny zapis, lecz także odzwierciedlenie osobowości piszącego. Kaligrafia japońska nie jest jedynie formą przekazywania treści, ale także przedmiotem delektowania się jej pięknem. Japończycy cenią pismo samo w sobie, a tradycja ta trwa od tysięcy lat.

Dzięki bogactwu określeń opisujących pory roku, miłość, życie codzienne, opowieści i marzenia możemy poczuć charakter Japonii. Słowa, odpowiednio powiązane z poszczególnymi porami roku, oddają ich urok i związane z nimi odczucia estetyczne. Japończycy wykorzystywali te wyrazy, inspirowani otaczającym światem, przekształcając je w poezję waka i haiku. Kaligrafia była wykorzystywana przez arystokrację do redagowania zbiorów poezji lub opowieści.

Prace zaprezentowane na wystawie Ekspresja japońskiej poezji w kaligrafii są dziełem współczesnych kaligrafów japońskich. Oddają urok japońskiego słowa użytego dla przedstawienia przemijania pór roku, miłości, życia codziennego czy słynnych powiedzeń i zwrotów. Prace japońskich kaligrafów obejmują dzieła od epoki antologii poezji japońskiej Man’yōshū aż do czasów współczesnych.

Wystawa nie ukazuje słowa jako narzędzia przekazującego fakty historyczne. Jest raczej okazją do estetycznego przeżycia w obcowaniu z japońską kulturą, którą reprezentują dzieła sztuki, pełne bogactwa i ekspresji zawartych w nich słów i wyrażeń.

Organizatorem wystawy po stronie japońskiej jest stowarzyszenie AIACC (Association of International Advancement of Calligraphic Culture), które promuje współczesną kaligrafię japońską za granicą, głównie w formie organizacji wystaw i warsztatów kaligrafii, a także nieodpłatnego przekazywania muzeom i galeriom prac i publikacji poświęconych tej dziedzinie sztuki. Duża aktywność tego stowarzyszenia, zwłaszcza w Chinach i Europie, jest dziełem jego sekretarza generalnego (dyrektora wykonawczego), pana Shinkichi Okada.

Wystawa została zorganizowana przy współpracy z Centrum Wymiany Polska-Japonia w Tarnowskich Górach.

Kurator i aranżacja plastyczna: Katarzyna Paczuska

Katarzyna Paczuska

Ekspresja japońskiej poezji w kaligrafii
Wystawę można oglądać od 16 października do 4 listopada 2013 roku
Sala Mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Toruniu

Dodaj komentarz