• 2013-10-19

Anne Applebaum o narodzinach bloku wschodniego

23 października premierę będzie miała książka Anne Applebaum Za żelazną kurtyną. To historia narodzin tzw. bloku wschodniego – świata okrucieństwa, paranoi, dziwacznej moralności i obcej estetyki.

Anne Applebaum „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Anne Applebaum „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Historyk Anne Applebaum, laureatka Nagrody Pulitzera za książkę Gułag, postanowiła opisać, jak powstały komunistyczne reżimy Europy Wschodniej i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.

Podobnie jak sławny Gułag nowa książka Anne Applebaum napisana jest wnikliwie i z rozmachem. Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, Kościół, media i organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z niedawno odtajnionych materiałów archiwalnych oraz wielu źródeł niedostępnych po angielsku, przedstawia taktykę komunistów, którzy dochodzili do władzy, gnębiąc, grożąc i mordując. Opowiada także o życiu jednostek, by pokazać wybory, jakich trzeba było dokonywać: walczyć, uciekać lub współpracować.

Książka jest niczym moralny rozrachunek i dręczące wspomnienie, ukazuje, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.

Anne Applebaum – amerykańska historyczka i dziennikarka, stała komentatorka Washington Post i Slate. Jest autorką kilku książek, w tym Gułagu, za który w 2004 roku otrzymała Nagrodę Pulitzera w kategorii literatura faktu. Jest dyrektorem ds. nauk politycznych w Legatum Institute w Londynie.

21 października o godz. 17.00 w siedzibie Gazety Wyborczej w Warszawie odbędzie się spotkanie z Anne Applebaum. Z autorką rozmawiać będą prof. Karol Modzelewski oraz Adam Michnik.

Anne Applebaum Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956
Premiera: 23 października 2013 roku
Wydawnictwo Agora SA, Świat Książki

Dodaj komentarz