• 2013-10-19

Premiera Anarchistki w Teatrze Studio

Premiera spektaklu Anarchistka na podstawie najnowszego tekstu Davida Mameta – jednego z najważniejszych autorów dramatu amerykańskiego i zdobywcy Pulitzera odbędzie się w warszawskim Studio 27 października.

„Anarchistka" (źródło: Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza)

„Anarchistka" (źródło: Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza)

Dwie kobiety: jedna reprezentuje wymiar sprawiedliwości, druga odbywa wieloletni wyrok za popełnioną zbrodnię. Niekończący się dialog pytań i odpowiedzi prowadzi widzów w samo centrum tajemnicy. Anarchistka jest nie tylko świetnie napisanym thrillerem psychologicznym, ale przede wszystkim wyrazistym przykładem na to, jak trudno w dzisiejszych czasach zdefiniować ludzką tożsamość.

Nanuet w stanie Nowy Jork, 20 października 1981 r. Ok. godziny 15:45 dochodzi do napadu na wóz pancerny. Jeden ze strażników zostaje ranny, drugi umiera. Sprawcy zbiegają z miejsca zbrodni, zabierając transportowane pieniądze, 1,6 miliona dolarów. Chwilę później radiowóz policyjny udaje się w pościg za napastnikami. Dochodzi do strzelaniny, w wyniku której ginie dwóch funkcjonariuszy. Sprawcy zostają aresztowani.

Uczestnikami napadu byli członkowie lewicowego ugrupowania, Weather Underground. Organizacja powstała w połowie lat 60., a jej głównym motywem działań był sprzeciw wobec imperialistycznej polityki Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza przeciw wojnie w Wietnamie. Nazwa ugrupowania wywodzi się od słów piosenki Boba Dylana Subterranean Homesick Blues: You don’t need a weatherman to know which way the wind blows (pol. Nie potrzebujesz meteorologa, aby wiedzieć skąd wieje wiatr). Członkami organizacji byli głównie studenci i przedstawiciele elit intelektualnych. Jedną z uczestniczek napadu w Nanuet była Kathy Boudin.

W dniu akcji zostawiła swojego czternastomiesięcznego synka pod opieką niani. Jak zwykle dołączyła tornister z wyprawką: butelka mleka, kilka pieluch oraz zestaw miniaturowych książeczek z obrazkami. Wychodząc z domu spotkała przyjaciółkę. Ustaliły, że tego samego dnia spotkają się popołudniu z dziećmi w parku. Do spotkania jednak nie doszło.

Anarchistka:

Przekład: Wioletta Perzanowska i Adam Wiedemann
Reżyseria: Tomasz Szczepanek
Scenografia: Martyna Kander
Projekt: Kajetan Pieczyński
Występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak oraz Dorota Landowska

Premiera: 27 października 2013 roku
Plac Defilad 1, Teatr Studio im. St. I. WItkiewicza (Modelatornia)
Warszawa

Dodaj komentarz