• 2013-10-18

Wielka Polanna – wyjątkowy koncert Anny Marii Jopek

Anna Maria Jopek wystąpi 26 listopada na scenie warszawskiej Sali Kongresowej, na której pojawią się również goście specjalni: Gonzalo Rubalcaba i Gil Goldstein oraz zespół, w którego skład wchodzi m.in. Stanisław Soyka, Krzysztof Herdzin i Mateusz Pośpieszalski.

Polanna, plakat (źródło: mat. prasowe)

Polanna, plakat (źródło: mat. prasowe)

Wielka Polanna, wariacja projektu Polanna to rozważania nad istotą polskiej duszy w muzyce.

Sięgam po tematy odległe i bardzo współczesne – Wacława z Szamotuł przez Stanisława Moniuszkę po tematy Karola Szymanowskiego. Skaldów, pieśni ludowe, partyzanckie – wszystkie, które nucę od dziecka i które stworzyły moją muzyczną tożsamość – mówi Anna Maria Jopek.

Śpiewanie polskiej muzyki na scenach świata i wielonarodowym towarzystwie, od lat zdaje się być misją Jopek. Ona sama utrzymuje, że śpiewa po prostu to, co uważa za ważne, szczere i warte pokazania.

Nie licząc sukcesu genialnego Chopina, wątek polskości w muzyce, jest wciąż nieobjawiony. Chciałabym żeby mazurek, kujawiak, oberek był jak brazylijska bossanova – kodem muzycznym poznawanym na całym świecie, konwencja w której chcą pisać i improwizować nie tylko nad Wisłą – wyznaje A.M. Jopek.

Wielka Polanna zagra w wielkim składzie. Na scenie usłyszymy artystów muzyki klasycznej, jazzowej, folkowej, popularnej. Na koncercie w Warszawie razem z Anną Marią Jopek pojawi się zespół, do którego wchodzi: Stanisław Soyka, Maria Pomianowska, Krzysztof Herdzin, Mateusz Pospieszalski, Rafał Kwiatkowski, Piotr Nazaruk, Marek Napiórkowski, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski. Mazurki i kujawiaki interpretować będą również goście spoza Polski – jedni z najważniejszych muzyków naszych czasów Gil Goldstein i Gonzalo Rubalcaba.

Poniekąd wracamy do oryginalnej obsady Polanny (projekt miał premierę na Siesta Festivalu w Gdańsku) ale na warszawski wieczór, dołączają do nas jeszcze moi wybitni Koledzy – Stanisław Soyka i Mateusz Pospieszalski – zapowiada artystka.

Wielka Polanna:
26 października 2013 roku
Plac Defilad 1, Sala Kongresowa
Warszawa

Dodaj komentarz