• 2013-10-18

Tomasz Deko z pomocą w Ugandzie

Od 18 października w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu można oglądać wystawę fotografii Tomka Deko pt. Czekając na….

Fot. Tomasz Deko, „Czekając na...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Tomasz Deko, „Czekając na...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czekając na… to wstęp do dyskusji na temat pomocy humanitarnej. Dlaczego pomagamy? Czy możliwe jest osiągnięcie trwałych rezultatów naszych działań? W jaki sposób i dlaczego w niektórych sytuacjach musimy odmawiać udzielenia pomocy? To tylko kilka z wielu potencjalnych pytań. Jest to opowieść o sierocińcu w miejscowości Mutai w Ugandzie oraz o jego otoczeniu. Czekając na… to przede wszystkim opowieść o człowieku.

Tomasz Deko jest absolwentem Wyższego studium Fotografii AFA we Wrocławiu. Jego zainteresowania skupiają się wokół człowieka i wpływu jaki wywierają na jego egzystencję zmiany zachodzące w nieustannie ewoluującym świecie.

Technologia informatyczna i agresywna ekspansja polityczno-gospodarczych ideologii docierają do najdalszych zakątków naszej planety i wywierają znaczący wpływ na każdą kulturę i każdego człowieka. Aby dostrzec te zmiany, uchwycić ich charakter oraz ocenić znaczenie Tomasz Deko wyrusza w podróż z aparatem fotograficznym poszukując miejsc, a przede wszystkim ludzi żyjących na obrzeżach technokratycznej cywilizacji. W swoich podróżach dotarł do ludów żyjących na Syberii, wiosek zagubionych na ukraińskich stepach, górach Rumunii i Albanii, a także do Afryki.

Jego podróże mają na celu nie tylko dokumentację kultur znikających pod wpływem cywilizacyjnych przemian lecz także wzbudzenie zainteresowania i wspieranie tych niepowtarzalnych zjawisk wraz z całą ich różnorodnością, kolorem i muzyką. Tomasz Deko poszukuje takiego człowieczeństwa, którego siła leży w akceptacji, tolerancji i umiejętności zachwytu nad różnorodnością i wielobarwnością naszego wielokulturowego świata.

Jarosław Dulęba

Organizatorzy: Kalejdoskop Kultur wraz z Nowinart oraz Centrum Kultury Zamek

Tomasz Deko, Czekając na…
Wernisaż: 18 października 2013 roku, godz. 18.00
Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1
Wrocław

Dodaj komentarz