• 2013-10-18

Cykl spotkań teatralnych w szkolnych klasach

Projekt Teatr w klasie to nowatorska formuła edukacji kulturalnej i społecznej, skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych. Przedsięwzięcie, które podejmowane są przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera jest pierwszym tego typu projektem w Polsce.

Teatr w klasie, „Kolorowa, czyli biało-czerwona" w reż. Marcina Hycnara (źródło: mat. prasowe)

Teatr w klasie, „Kolorowa, czyli biało-czerwona" w reż. Marcina Hycnara (źródło: mat. prasowe)

W założeniu projektu Teatr w klasie sala lekcyjna staje się sceną, na której aktorzy pokazują spektakl na temat aktualnych problemów i zagadnień społecznych, z którymi młoda widownia spotyka się lub może się spotkać. W drugiej części spotkania dołączają moderatorzy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej i prowadzą dyskusję rozwijającą tematykę spektaklu.

Nowatorstwo tego podejścia polega na wejściu z młodymi ludźmi w interakcję. Wystawiana sztuka, której bohater należy do tego samego pokolenia co widownia, staje się pretekstem do rozmowy na trudne tematy dotykające młodzież i uwrażliwiania jej na palące problemy społeczne. Jednocześnie sam teatr, jako forma artystycznego wyrazu, staje się bliższy i ciekawszy.

Pomysł wystawiania spektakli teatralnych w szkołach bazuje na cieszącym się popularnością, niemieckim podejściu do prowadzenia edukacji kulturalnej.

Projekt Teatr w klasie - Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie

Dodaj komentarz