• 2013-10-18

Zych i Vargas powracają z nowym ilustrowanym leksykonem

Jesienią nakładem Wydawnictwa Bosz ukaże się najnowsza książka Pawła Zycha i Witolda Vargasa Duchy polskich miast i zamków. To ilustrowany leksykon zjaw, duchów i upiorów, na które można się natknąć w polskich miastach i zamkach.

Paweł Zych, Witold Vargas „Duchy polskich miast i zamków” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Paweł Zych, Witold Vargas „Duchy polskich miast i zamków” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Z polskich legend, podań, baśni i ludowych opowieści grozy wyłania się bardzo różnorodny świat duchów, w jakie wierzyli i jakich bali się nasi przodkowie. Niepodobna opisać go w jednej książce, niemniej pokusiliśmy się o zebranie i zilustrowanie jego najciekawszych mieszkańców – mówią twórcy publikacji.

Oprócz klasycznych białych dam i bezgłowych jeźdźców opisali więc mieszkańców zapadłych budowli, zaczarowane księżniczki i śpiących rycerzy, a nawet widmowe wesele i knajpę duchów. A wszystko to ożywa na niezwykle pomysłowych rysunkach Witolda Vargasa i Pawła Zycha. Książka uzupełniona jest o obszerną bibliografię – cenną szczególnie dla tych czytelników, którzy chcą jeszcze bardziej zgłębić świat fantastycznych stworów.

Paweł Zych – rocznik ’80, urodzony w Starachowicach, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Mieszka i pracuje (jako architekt) w Poznaniu. Z zamiłowania rysownik i komiksiarz, ma na koncie kilkanaście publikacji komiksowych, w tym autorski album Chomik zagłady. W 2004 roku otrzymał Grand Prix XV Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi za pracę Życie to nie bajka. Od 4 lat rysuje dla Focus Historia do scenariuszy S. Frąckiewicza. Lubi: architekturę drewnianą, sarmacką Rzeczpospolitą i słowiańskie fantasy.

Witold Vargas – ilustrator książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych. Mieszka i pracuje w Warszawie. Po 10-letniej przygodzie z grafiką reklamowa poświecił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Wydał 3 książki autorskie dla dzieci z własnym tekstem, ilustracjami oraz koncepcją graficzną; jedna z nich – Stwory baśniowe małe i duże – była inspiracją „dorosłego” Bestiariusza. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Paweł Zych, Witold Vargas Duchy polskich miast i zamków
Premiera: jesień 2013 roku
Wydawnictwo Bosz

1 komentarz do artykułu “Zych i Vargas powracają z nowym ilustrowanym leksykonem”

  1. Witold

    Tu można obejrzeć małą prezentację książki.
    http://www.youtube.com/watch?v=QHMPSSTUx2U

Dodaj komentarz