• 2013-10-18

Dlaczego Józef Wilkoń jest najlepszym polskim ilustratorem?

BWA i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zapraszają na wykład prof. Janusza Górskiego pt. Niesamowity Józef Wilkoń. Dlaczego Józef Wilkoń jest najlepszym polskim ilustratorem (w historii), który odbędzie się 24 października.

Wykład Janusza Górskiego pt. „Niesamowity Józef Wilkoń”, PWSZ w Tarnowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład Janusza Górskiego pt. „Niesamowity Józef Wilkoń”, PWSZ w Tarnowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład o ilustracji Wilkonia w kontekście historii polskiej ilustracji książkowej (i o wpływach obcych na jego twórczość) jest nawiązaniem do wystawy Józef Wilkoń, którą BWA w Tarnowie prezentowało w Pałacyku Strzeleckim od lipca do września b.r. Wystawie towarzyszył album Józef Wilkoń. Szum drzew, pod redakcją i w oprawie graficznej prof. Janusza Górskiego.

Janusz Górski – grafik, projektant książek, profesor na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku. Współzałożyciel wydawnictwa słowo/obraz. Nadał styl publikacjom tej oficyny. Jest dyrektorem artystycznym wydawnictwa czysty warsztat oraz redaktor serii wydawniczej Biblioteka typografii. Był kuratorem Bałtyckich Spotkań Ilustratorów oraz autorem tomu rozmów z twórcami polskiej szkoły grafiki Jak ktoś mógł na to pozwolić! (2011) oraz monografii Józef Wilkoń. Szum drzew (2013).

Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami.

Wykład Janusza Górskiego: Niesamowity Józef Wilkoń. Dlaczego Józef Wilkoń jest najlepszym polskim ilustratorem (w historii)
Wykład odbędzie się 24 października 2013 roku o godzinie 13.00
Aula 017 Budynku C PWSZ (Centrum Nowoczesnych Technologii – Instytut Politechniczny)
ul. Mickiewicza 8
Tarnów

Dodaj komentarz