• 2013-10-18

Iwona Zając i Delaine Le Bas w siostrzanym dialogu

Od 18 października w Gdańskiej Galerii Miejskiej będzie można oglądać wystawę prac Iwony Zając i Delaine Le Bas pt. Inne Siostry.

Delaine Le Bas, „Proof 1”, kolorowy tusz na czarno-białej kserokopii, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Delaine Le Bas, „Proof 1”, kolorowy tusz na czarno-białej kserokopii, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inne Siostry to projekt, który jest wynikiem wspólnej pracy Iwony Zając oraz Delaine Le Bas. Artystki nie znały się wcześniej, choć widziały swoje prace. Dialog rozpoczęły od wymiany listów, korespondencji między dwoma krajami – Polską i Wielką Brytanią. Zarówno Iwona Zając, jak i Delaine Le Bas w listach cofnęły się do czasu, kiedy obie miały naście lat. Pisały do siebie długie opowieści na kolorowej papeterii. Przedstawiały w nich świat i rzeczywistość minionych lat. Iwonę i Delaine dzieli nie tylko różnica wieku, ale i sytuacja społeczno-polityczna, w której dorastały. Iwona w solidarnościowym Gdańsku, nieopodal Stoczni, Delaine w cygańskiej społeczności w wiejskiej części Wielkiej Brytanii.

Listy to powrót do zasobów ich pamięci. Pamięci, którą podczas pracy nad projektem pobudzały wspólnymi lekturami. Punkt wyjściowy projektu to spotkanie obu artystek i ich dialog. Zając i Le Bas poszukiwały wspólnych elementów swoich historii i doświadczeń. Jest to subiektywna opowieść na tle polityki; Solidarności w Polsce i thatcheryzmu w Anglii.

Artystkę Delaine Le Bas zainteresował motyw polskiej Czarnej Madonny, której wizerunek Lech Wałęsa nosił w klapie. Zauważyła jej podobieństwo do celebrowanej przez społeczność Romów figury Matki Opiekunki. Penetrując ten temat, artystka powróciła do prywatnej historii rodziny. Historii, która z racji kulturowych i obyczajowych jest tabu.

Z kolei Iwona Zając odnalazła w dokumentach ojca wspomnienia z wizyty Margaret Thatcher w Stoczni Gdańskiej, natknęła się na archiwalne numery prasy podziemnej, w której wielokrotnie przewijał się temat religii. Polityczność i religijność przeplatały się wówczas, a współcześnie stały się wątkiem wystawy. Obie artystki swoimi pracami wnikają w prywatny obszar życia i pamięci o nim. Poprzez proces odtwarzania i przypominania motywów, zdarzeń, wskazują na to, jak pamięć uległa nawarstwieniu, a wspomnienia zatarciu.

Projekt Inne Siostry to subiektywna mapa wspólnych zainteresowań, dialogu motywów, emocji i historii. Odmienne konteksty kulturowe, utrudniają wyznaczenie jednej klarownej linii dialogu. Strukturą wystawy są mapy narracyjne wedle zasady tzw. mappingu. Mapping, w przeciwieństwie do naukowej kartografii nie zakłada klarownej nawigacji, to raczej mapa przyzwalająca i usprawiedliwiająca moment zagubienia, tak jak szereg osobistych narracji gubi się i zatraca w wielkiej historii.

Dialog między Iwoną Zając, a Delaine Le Bas, jest próbą zwizualizowania ich relacji. Relacji, która przekształciła się z formalnej wymiany listów, w emocjonalne i przyjacielskie zaangażowanie. Prace na wystawę powstały w Gdańsku, podczas miesięcznego pobytu rezydencjonalnego Delaine Le Bas w pracowni Iwony Zając.

Delaine Le Bas to brytyjska artystka romskiego pochodzenia. Ukończyła studia artystyczne na Central St Martins College of Art and Design w Londynie. Jej rozbudowane instalacje wykorzystują haft, malarstwo, rysunek, rzeźbę, obiekty znalezione i wideo. Interesują ją kwestie narodowości, rasy, płci, ale i dzieciństwa czy rodziny. W swoich pracach mierzy się często z własnymi doświadczeniami, dotykając problemów całej społeczności romskiej, takich jak bezdomność, poczucie nieprzystosowania czy nietolerancja.

Iwona Zając to artystka urodzona i mieszkająca w Gdańsku. Skończyła wydział malarstwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Temat jej prac ogniskuje wokół rodziny, kobiet, czy poszukiwania tożsamości.

Przez wiele lat zajmowała się malarstwem ściennym. Do najbardziej znanych jej projektów należy Stocznia – seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. Jest autorką filmu Nike stoczniowa odchodzi oraz napisanej wspólnie z Moniką Popow książki Idealna. Od poradnika do dialogu.

Kuratorzy: Katarzyna Szydłowska i Konrad Schiller

Delaine Le Bas, Iwona Zając, Inne Siostry
Wernisaż: 18 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 12 stycznia 2014 roku
Gdańska Galeria Miejska 1
ul. Piwna 27-29
Gdańsk

Dodaj komentarz