Biblioteka pełna ludzi

Czwarty Kongres Bibliotek Publicznych – w tym roku pod hasłem Biblioteka pełna ludzi – rozpoczyna się już 21 października w Warszawie. Na niemal 300 bibliotekarek i bibliotekarzy czeka 40 warsztatów i spotkań, 8 bloków tematycznych, wręczenie stypendium im. Olgi Rok, wystąpienia bibliotekarzy z zagranicy, interaktywne konkursy i mnóstwo pomysłów i inspiracji.

„Biblioteka pełna ludzi” – zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

„Biblioteka pełna ludzi” – zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która co roku organizuje kongres:

Kongres bibliotek to dla bibliotekarzy okazja do czerpania inspiracji oraz dzielenia się swoimi sukcesami. Tegoroczna myśl przewodnia kongresu jest nam szczególnie bliska – odzwierciedla to, co dzieje się obecnie w bibliotekach publicznych, szczególnie w małych miejscowościach. Biblioteki dbają o to, aby ich oferta coraz lepiej odpowiadała potrzebom mieszkańców i była coraz bogatsza. To oczywiście dostęp do kultury, a także do informacji i wiedzy, edukacja czy integracja społeczna. Dzięki temu przyciągają ludzi i stają się miejscami spotkań.

Program tegorocznego kongresu jest efektem otwartego konkursu – warsztaty poprowadzą wyłonieni w nim bibliotekarze, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesu czy grup nieformalnych. Spośród zgłoszonych niemal 100 propozycji warsztatów wybrano 30 najciekawszych, które następnie przypisano do sześciu bloków tematycznych:

  • Ludzie, pomysły, pieniądze, czyli jak zwiększać zasoby biblioteki? – o planowaniu i prowadzeniu projektów, wolontariacie, stowarzyszeniach przy bibliotekach, pracy w zespole oraz nowych technologiach.
  • Książka: (inter)akcje – o nowoczesnych formach promocji czytelnictwa i nowoczesnym czytelnictwie.
  • Porozmawiaj, czyli jak słuchać, aby usłyszeć, jak zmieniać, aby zmienić – o tym, co biblioteki mogą zrobić, żeby ludzie chcieli do nich wracać.
  • Całe życie z biblioteką – o wsparciu biblioteki w ważnych momentach naszego życia.
  • Po godzinach – edukacja nieformalna w bibliotece.
  • Wszystko gra! – o grach i grywalizacji.

Poza warsztatami na bibliotekarzy czekają także spotkania i prezentacje. Uczestnicy bloku Zapełnij bibliotekę ludźmi. Pomysły – inspiracje – oferty dowiedzą się, w jaki sposób przyciągnąć do biblioteki jeszcze więcej nowych użytkowników. Z kolei osoby, które wybrały odrębną ścieżkę Kadr-Klik, czyli jak strzelić fotkę bez pudła i obrobić w mig przekonają się, jak zrobić dobre zdjęcia ilustrujące działania biblioteki.

Warsztatowy kolaż to jednak nie wszystko. Bibliotekarzy czeka również inspirujące wystąpienie Sarah Houghton, dyrektorki Biblioteki Publicznej w San Rafael w Kalifornii (USA), autorki nagradzanego bloga. Sarah Houhton mówi o sobie, że jest nerdem (zagorzałym pasjonatem technologii) i jednocześnie wierzy w moc bibliotek, dzięki której zmieniają one życie ludzi.

Podczas kongresu – podobnie jak w roku ubiegłym – ogłoszone zostanie nazwisko zwyciężczyni konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Zainicjowany w 2012 roku konkurs ma na celu wspieranie rozwoju osobistego bibliotekarek z małych miejscowości. W tym roku o stypendium ubiegało się 80 bibliotekarek. Laureatka otrzyma 2,5 tysiąca złotych na dowolny cel związany z rozwojem osobistym.

4. Kongres Bibliotek Publicznych Biblioteka pełna ludzi
21 i 22 października 2013 roku
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Dodaj komentarz