• 2013-10-17

Unsound Festival w salach Filharmonii Krakowskiej

20 października w ramach Festiwalu Unsound odbędzie się koncert dwóch wyjątkowych postaci polskiej sceny muzycznej. Tego dnia w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego zaprezentuje się m.in Michał Jacaszek wspólnie z formacją Kwartludium.

Unsound Festival,logo (źródło: mat. organizatora)

Unsound Festival,logo (źródło: mat. organizatora)

20 października na Unsound Festivalu jako pierwszy zaprezentuje się Michał Jacaszek w projekcie z Kwartludium. Przybyli na koncert usłyszą muzykę zrodzoną z fascynacji naturą, złożoną z nagrań terenowych, instrumentalnych improwizacji i fragmentów Catalogue d’oiseaux Oliviera Messiaena, kompozycji wykorzystującej ptasi śpiew jako element muzycznego języka. Australijczyk Oren Ambarchi zaprezentuje specjalną wersję kompozycji Knots, wyróżniającej się spośród utworów z zeszłorocznego albumu An Audience of One. Towarzyszyć mu będzie dwudziestu muzyków Sinfonietty Cracovii dyrygowanych przez Eyvinda Kanga oraz Joe Talia na perkusji.

Oren Ambarchi   jest australijskim multiinstrumentalistą, znanym ze swojej działalności na polu wielu gatunków muzycznych z artystami takimi jak Sunn O))), Fire!, Merzbow czy Jim O’Rourke oraz urzekających albumów solowych dla wytwórni, takich jak Touch czy Editions Mego.

Jacaszek – kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Ma na swoim koncie cztery autorskie albumy, ilustracje muzyczne do poezji i prozy, muzykę teatralną i filmową, słuchowiska. Współpracuje z muzykami, choreografami, artystami tworzącymi nowe media i performerami, a także z malarzami, poetami, pisarzami. Jest jednym z kuratorów Festiwalu C3 /Club Contemporary Classical. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Mieszka w Gdańsku. Ważną rolę w twórczości kompozytora pełni współpraca z twórcami filmowymi i teatralnymi. Za muzykę skomponowaną do spektaklu Teatru Telewizji Golgota Wrocławska w reżyserii Jana Komasy otrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2009 roku. Skomponował muzykę do spektakli 2084 i SHOWTIME w reżyserii Michała Siegoczyńskiego. Jest autorem ścieżki muzycznej do filmu Marca Silvera There is no others there is only us, filmu dokumentalnego Jolanty Krysowatej Nigdy nie wrócisz do domu oraz filmu pełnometrażowego Sala samobójców Jana Komasy. Koncertował w Stanach Zjednoczonych (Festiwale: Unsound New York, Communikey, Hopscotch), w Kanadzie (Mutek Showcase), w Wielkiej Brytanii (Festiwal Fertilizer Poland, Alpha Ville Festival),w Holandii (Urbanexplorer Festival), Belgii (Fereejen Festival), Portugalii, Szwecji (Volt Festival), Słowacji, Niemczech, Ukrainie i Rosji (Electro-Mechanica Festival); a także na najbardziej znaczących festiwalach w Polsce: Off Festival, Tauron Nowa Muzyka, Unsound Festival, Astigmatic, Festiwal Ambientalny, Heineken Opener Festival oraz w cyklu koncertów Męskie Granie.

Kwartludium – zespół w składzie Dagna Sadkowska (skrzypce), Michał Górczyński (klarnet, karnet basowy), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne), Piotr Nowicki (fortepian), skupia się na wykonywaniu utworów młodych kompozytorów działających zarówno w kraju jak i za granicą. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym posiada wiele prawykonań polskich i światowych. Zespół występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Ensemble Europa w Kolonii Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, na „JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej” w Katowicach, Festiwalu Sztuki Multimedialnej „Audio-Art” w Warszawie, Ad libitum, Festiwalu „Dni Muzyki Nowej” i Avant Days w Gdańsku oraz na Komeda Jazz Festiwal w Słupsku. Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak: K. Stockhausen, C. Bergstroem-Nielsen, R. Haubenstock-Ramati, C. Cardew, Ch. Wolf czy D. Detoni.

Unsound Festival: Michał Jacaszek, Kwartludium, Oren Ambrachi
20 października 2013 roku
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego w Krakowie

Dodaj komentarz