• 2013-10-17

Względna błahość tematu w ramach TIFF Festival

Od 19 października w Klubie Firlej we Wrocławiu będzie można oglądać zbiorową wystawę pt. O (względnej) błahości tematu. Ekspozycja odbędzie się w ramach TIFF Festival 2013.

Autorka pracy: Katarzyna Zolich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Katarzyna Zolich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczny festiwal fotograficzny TIFF Festival 2013 zorganizowany jest pod hasłem Real Fake Photography, co odnosi się do zdjęć operujących konwencją dokumentalną, ale opowiadających historie całkowicie lub częściowo zmyślone. Zaproszeni artyści stworzą własne mock dokumenty, świadomie wprowadzając widzów w błąd i zmuszając ich do kwestionowania prawdziwości przekazu, jaki niesie ze sobą medium fotograficzne.

Wystawa zorganizowana w Klubie Firlej pt. O (względnej) błahości tematu stanowi nawiązanie do idei Festiwalu. Projekt stworzony przez Gabrielę Kaszycką, Marcina Kwietnia oraz Katarzynę Zolich jest swoistym rozpracowaniem klasycznych tematów fotografii: krajobrazu, portretu i martwej natury. Obiektem zainteresowania nie jest jednak rzeczywistość zewnętrzna, ale rzeczywistość dzieła: manipulacja kształtem, kolorem i fakturą.

Wykorzystując zabiegi formalne, artyści zakwestionowali błahość tematu. Poprzez odwoływanie się w większym stopniu do wyobraźni, niż do postrzegania wzrokowego, wykraczają poza potoczny odbiór fotografii. Deformacja i przeobrażenie, jakimi posłużyli się fotografowie, dała im możliwość zastanowienia się nad zagadnieniem percepcji. Tytuł projektu został zaczerpnięty z książki Susan Sontag O fotografii.

Gabriela Kaszycka – absolwentka Akademii Fotografii w Krakowie oraz filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. W fotografii istotna jest dla niej uważna, nieśpieszna obserwacja. Przygląda się przestrzeniom i przedmiotom, rzadziej ludziom. Osobiste historie łączy z formą dokumentalną. Swoje prace pokazywała w krakowskiej Pauzie i Galerii Dedo.

Marcin Kwiecień – absolwent Akademii Fotografii w Krakowie. Laureat sekcji Debiuty na Trochę Innym Festiwalu Fotografii (TIFF) 2012 we Wrocławiu. Swoje prace pokazywał w krakowskim Balu oraz Galerii Pauza. W fotografii koncentruje się na portrecie i dokumencie kreacyjnym. Interesuje go wyłanianie pewnych elementów rzeczywistości i nadawanie im nowych znaczeń, odwołujących się do własnych przeżyć. Dlatego też ceni sobie fotografię o charakterze osobistym, ukazującą intymne, subiektywne uczucia oraz relacje międzyludzkie.

Katarzyna Zolich – absolwentka Wiedzy o kulturze na UJ i Akademii Fotografii. Interesuje ją problematyka władzy i przemocy symbolicznej. Posługuje się fotografią i tekstem. W zeszłym roku brała udział w programie Polska.doc, a jej projekt stał się częścią wystawy Unrooted – Wykorzenieni. W tym roku znalazła się w finale Międzynarodowego konkursu wideo Photo.mov. Od 2012 roku realizuje projekt o przestrzeniach władzy i eksperymentuje ze sztuką wideo.

O (względnej) błahości tematu
W ramach TIFF Festival 2013
Wernisaż: 19 października 2013 roku, godz. 16.30
Wystawa potrwa do 27 października 2013 roku
Klub Firlej
ul. Grabiszyńska 56
Wrocław

Dodaj komentarz