• 2013-10-17

Infobubble, Window Farm… nowe media na Festiwalu Kultura 2.0.

Od 22 października w Galerii Kordegarda w Warszawie w ramach Festiwalu Kultura 2.0. będzie można oglądać wystawę sztuki nowych mediów.

Plakat Festiwalu Kultura 2.0. w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat Festiwalu Kultura 2.0. w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka nowych mediów stale towarzyszy Festiwalowi Kultura 2.0, który w tym roku odbędzie się już po raz siódmy. Tegoroczna wystawa, tak jak cały festiwal, stawia pytanie o problematykę nadmiaru kultury. Wystawa będzie w równym stopniu szukać jego przyczyn, pomysłów na uporanie się z nim jak i proponować alternatywne postawy w świecie przesytu cyfrowymi danymi.

W ramach prezentowanych prac, Niklas Roy i grupa panGenerator w sposób przewrotny i niepozbawiony humoru nawiążą do tematyki tegorocznej Kultury 2.0, zestawiając stare i nowe media, chałupnicze rozwiązania i nowe technologie, majsterkowanie i programowanie. Temat nadmiaru zostanie potraktowany ironicznie, a może bardzo dosłownie. Interaktywna instalacja Infobubble dosłownie pęka od przepełniającej ją doniosłej treści. Każda interakcja z widzem napełni ją nową porcją informacji, kształtując jej efemeryczną formę. Czy instalacja wytrzyma ciśnienie pokładanych w niej oczekiwań, czy stanie się wentylem bezpieczeństwa dla współczesnej publiki sal galeryjnych, której oczekiwań tak często artyści nie potrafią spełnić?

Windowfarming jest połączeniem miejskiego ogrodnictwa z ideą zrób to sam. To projekt zapoczątkowany przez Brittę Riley w Nowym Jorku. Jego pomysłodawczyni wraz z przyjaciółmi opracowała system uprawy roślin tzw. metodą hydroponiczną, korzystając z materiałów z recyklingu, np. plastikowych butelek po napojach. Testowała i ulepszała swój pomysł korzystając z portali społecznościowych. Sama o swoim projekcie mówi, że jest to rozproszone zrób-to-sam. Ludzie z całego świata, za pośrednictwem platformy our.windowfarms.org, dzielą się swoimi doświadczeniami, ulepszając technologię.

Podczas wystawy okna galerii zostaną zaadaptowane na stanowiska roślinne. Instalacja roślinna Window Farm to de facto powolny proces fotosyntezy – niezauważalny, nudny – to jednocześnie artystyczny manifest, tytułowe DOŚĆ! względem panującego obecnie zbytniego nakręcenia, o którym pisze m.in. medioznawca Douglas Rushkoff w swojej najnowszej książce Present Shock.

Life Needs Internet to projekt holenderskiego artysty Jeroena van Loona, oparty o ręcznie pisane listy dokumentujące kulturę cyfrową, składający się z platformy online i instalacji wideo. Autor rozpoczął projekt w 2012 roku podróżując do miejsc reprezentujących różne poziomy dostępu do sieci internetowej. Instalacja wideo przedstawia osiem ręcznie napisanych listów przez ludzi z całego świata – od dżungli w zachodniej Papui do miast takich jak Singapur czy Amsterdam. Każdy z listów opisuje, jak internet wpłynął na życie jego autora. Osiem wiadomości tworzy nieprzeciętny portret ewolucji globalnej cyfryzacji i jej wpływu na różne kultury. Przychodząc na wystawę, każdy będzie mógł napisać odręcznie papierowy list na temat swojego cyfrowego świata – roli komputera i internetu.

Wystawa nowych mediów – Festiwal Kultura 2.0.
Wernisaż: 22 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 6 listopada 2013 roku
Galeria Kordegarda
ul. Krakowskie Przedmieście 15
Warszawa

Dodaj komentarz