• 2013-10-17

Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia

Zyta Oryszyn, Andrzej Sosnowski, Jacek Łukasiewicz i Adam Lipszyc. Twórcy i osobowości bardzo różne. Już pod koniec października tegoroczni Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia spotkają się z trójmiejską publicznością.

Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2013 – plakat (źródło: materiały prasowe)

Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2013 – plakat (źródło: materiały prasowe)

To będą dwa interesujące, literackie dni w Gdyni. W ramach kolejnych Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia pojawią się Ci, których książki Kapituła Nagrody uznała za najbardziej wartościowe spośród wydanych w 2012 r.

Podczas czerwcowego Festiwalu Literaturomanie laureaci jeszcze nie wiedzą, że nimi lada dzień zostaną. Posiadają status nominowanych, przedstawiamy ich podczas spotkań w kilkunastoosobowym gronie. Dlatego to właśnie teraz, jesienią, przychodzi czas na poświęcenie zdobywcom Kostek Literackich odpowiedniej uwagi poprzez specjalne wieczory autorskie – wyjaśnia dr Violetta Trella, sekretarz Kapituły oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni.

Tegorocznych gdyńskich laureatów do rozmów zaproszą trzej profesorowie Uniwersytetu Gdańskiego: Marek Adamiec, Maciej Michalski oraz Wojciech Owczarski. Ponadto gościnnie pojawi się w Gdyni, nominowana do nagrody w 2009 roku, prof. Inga Iwasiów z Uniwersytetu Szczecińskiego. Wszystkie spotkania odbędą się w kawiarni artystycznej U Muzyk’uff.

Poszukiwanie książek najlepszych jest zajęciem tyleż przyjemnym, co ryzykownym. Przyjemność tkwi w samym czytaniu, ryzyko zaś polega na tym, że pojęcie dobra literatura posiada mnóstwo sprzecznych znaczeń – podkreślał wielokrotnie przewodniczący Kapituły, prof. Piotr Śliwiński.

Zatem dobrej literatury w różnorodnym znaczeniu będzie można spróbować (a także o niej podyskutować) z gdyńskimi laureatami już niebawem, w ramach otwartych spotkań.

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki (Kostki Literackie) oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy zł, natomiast laureat Nagrody Osobnej – 10 tysięcy zł.

Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2013

25 października

  • 18.30 – Jacek Łukasiewicz, prowadzenie – prof. Wojciech Owczarski (Uniwersytet Gdański)
  • 20.00 – Adam Lipszyc, prowadzenie – prof. Maciej Michalski (Uniwersytet Gdański)

26 października

  • 18.30 – Zyta Oryszyn, prowadzenie – prof. Inga Iwasiów (Uniwersytet Szczeciński)
  • 20.00 – Andrzej Sosnowski, prowadzenie – prof. Marek Adamiec (Uniwersytet Gdański)

Jesienne Spotkania z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia
25 i 26 października 2013 roku
Kawiarnia U Muzyk’uff w Gdyni

Dodaj komentarz