• 2013-10-17

Filmowe Podlasie Atakuje! – reaktywacja

18 października Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na akcję Filmowe Podlasie Atakuje! – reaktywacja.

Filmowe Podlasie Atakuje! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Filmowe Podlasie Atakuje! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez 10 lat swojej działalności, Filmowe Podlasie Atakuje! stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych działań Białostockiego Ośrodka Kultury, promujących kino niezależne. W ciągu dekady akcji udało się wyjść z podlaskich szuflad i ponieść twórczą energię w Polskę, Europę i Świat!

Zorganizowana w ubiegłym roku jubileuszowa, X edycja konkursu FPA! stała się zarazem końcem akcji Filmowe Podlasie Atakuje! w dotychczasowym kształcie – z konkursami, nagrodami i pokazami kinowymi. Skoro formuła akcji się wyczerpała, organizatorzy postanowili ją przearanżować, wracając do korzeni i dodając więcej luzu i spontaniczności. Stwierdzili też, że w okresie osłabienia sił witalnych warto zwiększyć podaż witamin, dlatego postanowili przyjmować witaminę R – jak… reaktywacja!

Głównym punktem programu będzie undergroundowy pokaz najnowszych filmów zrealizowanych w regionie Podlasia – zwykli i niezwykli artyści i ich niepowtarzalne lub banalne dzieła, żywiołowe, wolne, spokojne i niespokojne filmy. Będzie można je zobaczyć już 18 października o godz. 18.00 w klubie FAMA.

Po pokazie filmów, ok. godz. 21.00 na scenę wkroczą Pochwalone, czyli kobiecy projekt muzyczny, trochę ludowy i trochę współczesny, interesujący się wszystkim tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Czarny war, pierwsza płyta Pochwalonych jest odpowiedzią grupy na niewystarczającą obecność żeńskich głosów w muzyce zaangażowanej. Można na niej usłyszeć wiersze współczesnych poetek zestawione z tekstami dawnych pieśni, śpiewanych przez wiejskie kobiety. Artystki rozmontowują funkcjonujące w obiegu teksty tradycyjne, po czym składają je na nowo, by poszukać ukrytych w nich znaczeń. Grają lirycznie i romantycznie, czasem czadowo i transowo, a więc różnorodnie. Korzystają przy tym z niecodziennych instrumentów strunowych, takich jak fidel płocka, skrzypce barokowe, suka biłgorajska czy turecki saz.

Filmowe Podlasie Atakuje! – reaktywacja
18 października 2013 r., godz. 18.00
Klub FAMA
Białystok

Dodaj komentarz