• 2013-10-17

Eva Kotátková o fazach snu

Od 8 listopada w Muzeum Współczesnym Wrocław będzie można oglądać wystawę prac Evy Kotátkovej pt. Fazy snu.

Eva Kotátková, „Fazy snu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eva Kotátková, „Fazy snu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obsesyjne małpowanie zachowania, gestów i mimiki innych ludzi, które prowadzi do utraty tożsamości i identyfikacji ze swoja własną osobą. Ryba, która szukając ratunku przed zębami drapieżników, w wyniku ewolucji zmieniła płetwy w skrzydła, by szybować ponad morskimi falami. Mieszkańcy dwóch naprzeciwległych bloków, którzy nigdy się nie spotkali, codziennie o tej samej porze spoglądają na siebie przez okna, komunikując się bez użycia słów. Trudno szukać racjonalnych powiązań kolejnych obrazów, które składają się na prace Evy Kotátkovej. Ich wspólna narracja operuje poetyką surrealistycznego snu. Każda z nich jest odrębnym studium przypadku. Ich kolejne odsłony łączą się ze sobą jak w teorii kłączy. Jak rozumieją nasze zachowania zwierzęta i w jaki sposób udaje się nam z nimi porozumieć? Co skłania nas do przekraczania naturalnych ograniczeń naszego ciała?

Te pytania nurtują Kotátkovą, która zbiera i kataloguje dziwne przypadki, intrygujące historie i wątpliwe etycznie naukowe eksperymenty z poprzednich dekad. Niezwykłe fenomeny układa w formy kolaży i wieloelementowych instalacji, na które składają się cytaty z popularnonaukowych książek, przedmioty nasuwające na myśl pomoce naukowe, archiwalne zdjęcia, grafiki oraz odręczne rysunki. Nadrzędną kwestią, która im przyświeca jest próba odpowiedzi na pytanie o to jak funkcjonuje jednostka w złożonym kulturowo społeczeństwie i jak to współżycie wpływa na jej naturalne odruchy i instynkty.

W jej wielowątkowej opowieści być może można odnaleźć własne fascynacje i obsesje, które nam samym wydają się niewytłumaczalne.

Kurator: Piotr Stasiowski

Eva Kotátková (ur. 1982, Praga CZ) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Sztuk Stosowanych w Pradze, San Francisco Art Institute oraz Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu od 2002 do 2007 roku. Obecnie doktorantka Akademii Sztuk Stosowanych (VSUP) w Pradze. W 2007 zdobyła nagrodę dla młodych artystów imienia Jindricha Chalupeckiego jako najmłodsza laureatka w historii tego konkursu. W 2012 była finalistką prestiżowej nagrody Future Generation Art Prize Fundacji Victora Pinchuka oraz finalistką 45 International Art Prize przyznawaną przez Fundację Prinz Pierre de Monaco. Stypendystka m.in. ISCP artist residency w Nowym Yorku w 2008 oraz MuseumsQuartier w Wiedniu również w 2008. Autorka licznych wystaw indywidualnych oraz uczestniczka zbiorowych. Ostatnio jej prace m.in. można było oglądać na wystawie Il Palazzo Enciclopedico na Biennale w Wenecji.

Eva Kotátková, Fazy snu
Wernisaż: 8 listopada 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 5 stycznia 2014 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz