• 2013-10-17

Agata Zbylut poza fizycznością w Warszawie

Od 25 października w Galerii Program w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Agaty Zbylut pt. Mogę wszystko.

Agata Zbylut, „Mogę wszystko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Agata Zbylut, „Mogę wszystko” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa składa się z cyklu Fotografii, przedstawiających kobietę w intrygującej czerwonej sukience i niebotycznie wysokich szpilkach. Oczywiste uosobienie ponętności, seksapilu, kuszącej perspektywy spełnienia fantazji, wpisujące się w sposób doskonały w męskie wyobrażenia. Piękna blondynka, choć dosłownie manifestuje i przywołuje kanon, nie napisała oczywistego scenariusza. Buduje portret więcej niż idealny, podaje siebie w sposób niemożliwy.

Mogę wszystko to figura retoryczna. Poza fizycznością, a w zasadzie nadfizycznością postaci, ukryte są figury myślowe – te zmieniają znaczenia i figury namiętności- te wywołują emocje. Chwile obcowania z wizerunkiem, pozą stają się, na przemian, wyznaniem, zaklęciem, manipulacją, zezwoleniem, deklaracją. Gdzieś pod koniec pojawia się aporia, że nic nie jest takie jak mówią…

Ania Muszyńska

Agata Zbylut – absolwentka WSP w Zielonej Górze, doktor sztuk użytkowych (2008, ASP w Poznaniu), doktor habilitowany (2012, PWSTiT w Łodzi), od 2012 profesor nadzwyczajny w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od 2004 Prezes Stowarzyszenia Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005). Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych Przeciąg. Od 1995 pracuje jako artystka, brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i Niemczech, Białorusi, Rosji, Francji, USA.

Agata Zbylut, Mogę wszystko
Wernisaż: 24 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 29 listopada 2013 roku
Galeria Program / Fundacja PSW Promocji Sztuki Współczesnej
ul. Andersa 13
Warszawa

Dodaj komentarz