• 2013-10-16

Tomasz Stanko New York Quartet na Zaduszkach Jazzowych we Wrocławiu

Tomasz Stańko powraca do Wrocławia z okazji Zaduszek Jazzowych, z muzyką albumu Wisława. Tym razem 30 października, w składzie New York Quartet, na kontrabasie zagra Ben Street, muzyk o niezwykłej wrażliwości harmonicznej i rytmicznej.

Tomasz Stańko (źródło: mat. prasowe)

Tomasz Stańko (źródło: mat. prasowe)

Stańko lubi eksperymentować ze składami, by jego muzyka nabrała nowych przestrzeni. W tym właśnie składzie trębacz grał na festiwalu w Wiedniu oraz Kopenhadze. Duński tygodnik Politiken napisał po koncercie – Mistrz trąbki w nowej odsłonie dostarcza dzikie piękno. Muzyka z albumu Wisława idealnie wpasowuje się w klimat Zaduszek Jazzowych, dedykowanych pamięci zmarłych artystów. Podwójny album wydany przez wytwórnie ECM inspirowany jest poezją Wisławy Szymborskiej i jej pamięci dedykowany.

Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku – mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Pięć lat temu kupił tam mieszkanie i od tego czasu przebywa na przemian w Stanach Zjednoczonych i w Warszawie. Jak sam mówi, w Nowym Jorku komponuje, nasiąka atmosferą tamtejszej sceny artystycznej oraz śledzi najnowsze trendy w muzyce.

To kolejne spotkanie Tomasza Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 r., także w Operze Krakowskiej odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich Noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy. Niektóre z nich posłużyły jako inspiracja dla utworów, które można znaleźć na płycie: Tutaj – Here, Assassins (Zamachowcy), Mikrokosmos i Metafizyka. Z kolei Faces i A Shaggy Vandal nawiązują do wiersza Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach.

Tomasz Stanko New York Quartet wystąpi w składzie:
Tomasz Stanko – trumpet
David Virelles – piano
Ben Street – bass
Gerald Cleaver – drums

Termin: 20 listopada 2013 r., godz. 20.00
ul. Włodkowica 7, Synagoga Pod Białym Bocianem
Wrocław

Dodaj komentarz