• 2013-10-16

Sukkot – szałas wybudowany

Od 17 do 22 września odbyły się w Poznaniu ogólnopolskie warsztaty dla studentów architektury Sukkot – budujemy szałas!

Fot. Jeremi Buczkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Jeremi Buczkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział w Poznaniu oraz Poznańską Filię Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP. Były okazją do wielowymiarowych spotkań – z żydowską kulturą i obyczajami, z wypływającym z tej kultury niecodziennym zadaniem projektowym. Integrowały studentów z uczelni z całej Polski z poznańskim środowiskiem architektów młodego pokolenia, ale były również okazją do spotkania czysto fizycznego – z materiałami i narzędziami budowlanymi.

Poznańskie warsztaty wyróżniały się na tle innych, czysto koncepcyjnych spotkań studenckich właśnie tym kompleksowym, choć na małą skalę, spotkaniem z procesem budowlanym. W ciągu sześciu dni, cztery siedmioosobowe zespoły studentów pod opieką poznańskich architektów Joli Starzak i Dawida Strębickiego (Atelier Starzak Strebicki), Łukasza Nowaka (trabendo.), Hugona Kowalskiego (UGO architecture), Mateusza Zwierzyckiego oraz Marcina Kościucha (Ultra architecs) miały za zadanie zaprojektować i wykonać w ramach określonego budżetu szałas na żydowskie święto Sukkot.

Czym jest Sukkot? Jest jednym z najważniejszych i najradośniejszych okresów żydowskiego kalendarza, w którym lud Izraela upamiętnia wyjście z Egiptu. Podczas czterdziestoletniej wędrówki przez pustynie schronienie dawały im właśnie sukki – szałasy, które do dziś buduje się w tradycji żydowskiej podczas tego święta. Typowa sukka musi spełniać szereg warunków, którym sprostać musiała również każda zaprojektowana na warsztatach konstrukcja. Są to między innymi wymagania dotyczące ścian, koszernego dachu, odpowiednich wymiarów i lokalizacji sukki (diagram).

Wszystkie zespoły zinterpretowały wytyczne na swój zindywidualizowany sposób i w niedzielę 22 września, ostatniego dnia warsztatów stanęły na poznańskim Starym Rynku cztery wyjątkowe szałasy. Otwarciu wystawy świątecznych szałasów towarzyszył mały festyn na ulicy Żydowskiej w ramach, którego odbyły się: kiermasz kuchni żydowskiej, koncerty muzyki żydowskiej, nauka hebrajskiego i jidysz, wspólne budowanie i dekorowanie z architektami świątecznego szałasu oraz warsztaty architektoniczne dla dzieci.

Sukkot – budujemy szałas!
17-22 września 2013 r.
Poznań

Dodaj komentarz