• 2013-10-16

Mały Sputnik nad Polską

7 listopada w Warszawie rozpocznie się 7. edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. W bajkowe weekendy 9 i 10 oraz 16 i 17 listopada organizatorzy zapraszają najmłodszych widzów do udziału w porankach sekcji dziecięcej Festiwalu – Mały Sputnik.

Mały Sputnik – plakat (źródło: materiały prasowe)

Mały Sputnik – plakat (źródło: materiały prasowe)

Jak co roku grono przyjaciół Małego Sputnika powiększy się o nowych bohaterów najlepszych rosyjskich animacji. Uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych wywołają nowe przygody zwariowanej rodzinki z serialu Biała i Strzała: odlotowa rodzinka, będącym kontynuacją perypetii gwiezdnej drużyny psów-kosmonautów, którą widzowie poznali podczas 5. urodzin Małego Sputnika. Ponadto do znanych nam dzielnych bohaterów historycznej Rusi Kijowskiej dołączą Iwan Carewicz i Szary Wilk, którzy opowiedzą małym kinomanom historię młodzieńca zabiegającego o rękę pięknej córki Cara.

Na 7. Małym Sputniku nie może oczywiście zabraknąć wiernych zuchów z kultowych bajek rosyjskich. Pod lupą znajdą się główne postaci Czeburaszka, Wilka i zająca oraz Misia Puszatka. Ludowe bajki rosyjskie w nowatorski sposób opowie tytułowa bohaterka Bajek Maszy, a w świąteczny klimat wprowadzą krąglutkie Kikoriki, prezentując zabawne historie-metafory.

Mały Sputnik stał się już pierwszoklasistą. Jako żądny wiedzy uczeń wraz z całą sputnikową klasą weźmie udział w masie niezapomnianych, naukowych doświadczeń. We wszystkie weekendowe poranki wraz z Funiversity przeprowadzane będą eksperymenty inspirowane odkryciami rosyjskich naukowców. Na inną niż wszystkie lekcję fizyki zaprosi warszawska Sztukarnia,wraz z którą będzie można nie tylko obserwować doświadczenia, ale również wziąć w nich czynny udział. Temat lekcji Akcja – reakcja zostanie uwieczniony na filmowej animacji.

Nie zabraknie też atrakcji dla wielbicieli nauk humanistycznych. Tradycyjnie już wybitni polscy aktorzy przeczytają dzieciom najpiękniejsze rosyjskie bajki w Klubokawiarni Czuły Barbarzyńca. Przedstawiciele Wydawnictwa Zakamarki już dzisiaj poszukują odważnych pomocników do rozwikłania zagadki detektywistycznej.

Mali artyści będą mogli rozwijać także swoje talenty muzyczne i plastyczne. Podczas warsztatów recyklingowych wraz z ekipą Fraszki Igraszki stworzą niepowtarzalne matrioszki z pozornie bezużytecznych materiałów. Spotkania w kawiarni muzycznej Nutka Cafe zapewnią wesołą zabawę podczas plastycznych i muzycznych zajęć inspirowanych kulturą Rosji.

Amatorom sztuki teatralnej organizatorzy proponują spektakl Teatrzyku Raz-Dwa-Trzyk Latający statek – piękną rosyjską baśń opowiadającą o sile dobroci i przyjaźni.

Nie zabraknie dmuchanych zamków, baniek mydlanych i gry w koło fortuny z uwielbianym przez Małych Sputnikowiczów, pozytywnie zakręconym Kręciołkiem.

Mały Sputnik
9 i 10, 16 i 17 listopada 2013 roku
Warszawa

Dodaj komentarz