• 2013-10-16

Biografia raka – historia najdłuższej wojny w dziejach ludzkości

23 października w Wydawnictwie Czarne premierę będzie miała książka Siddarthy Mukherjee Cesarz wszech chorób. Biografia raka, nagrodzona w 2011 roku Nagrodą Pulitzera.

Siddhartha Mukherjee „Cesarz wszech chorób. Biografia raka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Siddhartha Mukherjee „Cesarz wszech chorób. Biografia raka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Historia raka – zabójcy Steve’a Jobsa, Hugo Cháveza, Barbary Radziwiłłówny, Krwawej Mary, Anny German, Jacka Kaczmarskiego i milionów ludzi na całym świecie.

Siddhartha Mukherjee, amerykański onkolog i pisarz, opowiada historię raka, poczynając od pierwszych odnotowanych przypadków sprzed tysięcy lat, a kończąc na czasach współczesnych, badając ten temat z precyzją biologa molekularnego, wnikliwością historyka i pasją biografa. Łącząc przystępnie przekazaną wiedzę naukową z opisem konkretnych – historycznych i współczesnych – przypadków chorych, pisze fascynującą kronikę choroby, która towarzyszy ludzkości od ponad pięciu tysiącleci, i zarazem demistyfikuje tę najbardziej zdemonizowaną chorobę wszech czasów.

[...] Można spytać, czy istnieje potrzeba rozmawiania i przedstawiania tej nieprawdopodobnie szybko rozwijającej się dyscypliny, jaką jest onkologia, w języku przystępnym, z refleksją nad historią? Po przeczytaniu Cesarza wszech chorób odpowiedź jest oczywista, myśmy wręcz marzyli o takiej książce. Opowiedzieć onkologię z pasją, pięknym literackim językiem to istotne zwłaszcza w Polsce – kraju, w którym dziedzina ta cierpi na brak specjalistów, w którym studiowanie i specjalizowanie się w tej dyscyplinie uważane jest za jeden z najtrudniejszych możliwych wyborów.

prof. Cezary Szczylik

Siddhartha Mukherjee Cesarz wszech chorób. Biografia raka
Premiera: 23 października 2013 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz