• 2013-10-16

Przegląd filmów braci Quay, kino irańskie i filmy dla dzieci na Festiwalu Conrada

Rozpoczynający się za 21 października Festiwal Conrada to nie tylko literatura. To także towarzyszący spotkaniom z pisarzami, bogaty i zróżnicowany program filmowy.

Festiwal Conrada, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Conrada, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku, wspólnie z Kinem Pod Baranami, organizatorzy zapraszają na przegląd twórczości braci Quay, pokazy dwóch znakomitych irańskich filmów w reż. Asghara Farhadiego – nagrodzonego Oscarem Rozstania i najnowszej produkcji – Przeszłość – oraz Literackie Baranki Dzieciom, specjalne festiwalowe pasmo filmowe dla najmłodszych, w ramach którego pokazane zostaną Pinokio i Plastusiowy pamiętnik. Wszyscy kinomani powinni pamiętać, że bracia Quay pojawią się w Krakowie i być może obejrzą swoje filmy razem z festiwalową publicznością. Na pewno będzie można ich na pokazie Stroiciela trzęsień ziemi w piątek (25 października, godz. 21.30) – zanim rozpocznie się projekcja wprowadzą widzów w klimat swojego kina. Na otwarte dla publiczności spotkanie z braćmi Quay organizatorzy zapraszają natomiast w piątek (25 października) o godz. 18.30. Poprowadzą je: Agnieszka Taborska i Marcin Giżycki.

Tegoroczny Festiwal Conrada rozpocznie się 21 października i potrwa tydzień (do niedzieli, 27 października). Hasło przewodnie wydarzenia brzmi: Medium doskonałe. Wśród potwierdzonych gości są m.in.: Åsa Larsson – jedna z najpopularniejszych i najczęściej tłumaczonych szwedzkich autorek powieści kryminalnych, marokański pisarz Tahar Ben Jelloun – laureat m.in. Nagrody Goncourtów, Agnieszka Taborska – pisarka, romanistka i historyczka sztuki, W.J.T. Mitchell – jedna z najważniejszych postaci współczesnej amerykańskiej humanistyki, Bracia Quay – wybitni twórcy filmowych animacji, reżyserzy i scenografowie, Claudio Magris – triesteński eseista i prozaik, podróżnik i kronikarz duchowej historii Europy środkowej, Anne Applebaum – amerykańska pisarka i dziennikarka, która w swych książkach portretuje historyczne oblicze Europy Wschodniej, prozaik Szczepan Twardoch oraz Ireneusz Kania – genialny multilingwista i tłumacz, który przygotował nowy przekład wierszy Konstandinosa Kawafisa. Festiwal otworzy wystawa grafik, kolaży i ilustracji Maksa Ernsta.

Festiwal Conrada – Program Filmowy
21-27 października 2013 r.
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz