• 2013-10-16

Pierre Radisic z Konstelacjami w Katowicach

Od 18 października w katowickiej Galerii BWA będzie można oglądać wystawę fotografii Pierre’a Radisica pt. Konstalcje / Portrety podwójne.

Pierre Radisic, „Hydrus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierre Radisic, „Hydrus” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Konstelacje belgijskiego fotografa Pierre’a Radisica jest owocem uprzedniej współpracy artysty z brukselskim Muzeum Atelier 340 i katowicką Galerią BWA. W 2012 r. podczas wystawy tematycznej Okolice układów zaprezentowano wybór jego fotografii z serii Ciała niebieskie. Artysta opracował jednak ten temat jako całość, wyznaczając 89 gwiezdnych konstelacji na ciałach ponad sześćdziesięciu modelek. Właśnie dlatego Atelier 340 i BWA pragną poświęcić teraz serii indywidualną wystawę.

W wyniku współpracy z Pierrem Radisicem przy okazji wystawy Okolice układów i naszych licznych związanych z tym dyskusji, mieliśmy okazję zapoznać się także z Portretami podwójnymi. Te portrety par, przedstawione jako dyptyki, uwypuklają niepokojące zjawisko mimetyzmu, przypominając nam o naszych osobistych doświadczeniach społecznych.

Już w młodości zastanawialiśmy się nad uderzającym podobieństwem fizycznym pomiędzy osobami funkcjonującymi w tkance społecznej, parami przechadzającymi się po ulicach czy siedzącymi przy jednym stoliku w restauracji. Właśnie te pytania dotyczące dualności zadaje również Pierre Radisic w formie obrazu. Z ogromną przyjemnością, która towarzyszyła nam również podczas odkrywania prac artysty, prezentujemy je dziś szerszej publiczności

Kurator: Wodek

Pierre Radisic, Konstelacje / Portrety podwójne
Wernisaż: 18 października 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 1 grudnia 2013 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
al. Wojciecha Korfantego 6
Katowice

1 komentarz do artykułu “Pierre Radisic z Konstelacjami w Katowicach”

  1. ola

    Nie tak dawno pisaliscie o podobnym projekcie – ktory dodatkowo zostal nagrodzony. Ale seria p. Radisica pojawila sie duzo wczesniej. http://news.o.pl/2013/07/17/borys-makary-nagroda-px3-paryz/

Dodaj komentarz