Natalia Paszkowska i Boris Kudlička o scenografii wystawy Guercina

17 października o godz. 18.00 Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na spotkanie z projektantami scenografii wystawy Guercina – Natalią Paszkowską i Borisem Kudličką z pracowni projektowej WWAA.

Guercino. Triumf baroku, fot. B. Bajerski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Guercino. Triumf baroku, fot. B. Bajerski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iluzja, teatralność i skróty perspektywiczne to elementy, przez które sztuka barokowa pragnęła zawładnąć widzem. Podczas spotkania autorzy scenografii opowiedzą o pomysłach, inspiracjach i realizacji oprawy plastycznej wystawy sztuki Guercina w MNW. Obowiązuje bilet wstępu na wystawę. Czas trwania ok. 50 minut.

Scenografia wystawy, stworzona we współpracy ze studiem projektowym WWAA (laureaci wielu nagród, m.in. za Pawilon Polski na Expo w Szanghaju) przez Borisa Kudličkę, autora opraw plastycznych spektakli operowych takich jak Madame Butterfly, Król Roger, Otello i Don Giovanni, opiera się na wyraźnym zamyśle inscenizacyjnym – stanowi powściągliwą, nowoczesną interpretację najważniejszych zjawisk sztuki baroku: iluzji perspektywicznej, złudzenia, koloru, kontrastu światła i mroku.

Pomysł ekspozycyjny, główną zasadę scenograficzną, oparliśmy na podstawowych założeniach artystycznych sztuki XVII wieku, czyli iluzji – rzeczywistości pozorów i lustrzanych odbić, mocnym kolorze, kontrastach światła i mroku, dynamice. Nasza koncepcja polega na aranżacji wystawy w oparciu o nową, na wskroś współczesną interpretację sztuki dawnego mistrza. W scenariusz od początku wpisane było precyzyjne ukierunkowane wędrówki widzów. W kulminacyjnym miejscu ekspozycji znajdzie się zatem tylko jeden obraz. Wszystko, co zbędne, zostanie usunięte. Sposób wydobycia głównego dzieła z mroku podpowiedziało nam samo malarstwo Guercina, mistrza światła i cienia.

Boris Kudlička, Joanna Kilian – kurator wystawy

Bogaty program wydarzeń towarzyszących wystawie Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich przygotowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie ma na celu zapoznanie szerokiej publiczności z rozmaitymi obliczami kultury baroku. Podczas fascynującej podróży do XVII-wiecznych Włoch omawianie dzieł plastycznych wzbogacą elementy teatralne, ożywianie obrazów, muzyka, taniec i moda epoki. Gośćmi MNW będą specjaliści z Włoch i z Polski, badacze sztuki i kultury barokowej, muzycy i aktorzy, którzy wspólnie z edukatorami tworzyć będą bogate spektrum XVII-wiecznych inspiracji i odniesień artystycznych. W programie m.in. cykl koncertów muzyki barokowej organizowany przez MNW i Instytut Kultury Włoskiej w Warszawie, tradycyjne już wykłady niedzielne, spotkania i wykłady czwartkowe oraz barokowe niedziele. Szczegółowy program obejmujący wydarzenia od września 2013 r. do lutego 2014 r. znajduje się na stronie internetowej Muzeum.

Guercino. Triumf baroku. Arcydzieła z Cento, Rzymu i kolekcji polskich
20 września 2013 roku do 2 lutego 2014 roku

Spotkanie z Natalią Paszkowską i Borisem Kudličką
17 października 2013 r., godz. 18.00
Muzeum Narodowe
Warszawa

Dodaj komentarz