• 2013-10-16

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznana

Laureatem tegorocznej Nagrody imienia Beaty Pawlak został Wojciech Górecki za książkę Abchazja (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013).

Wojciech Górecki „Abchazja” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Górecki „Abchazja” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Wojciech Górecki (ur. 1970) – historyk, dziennikarz, analityk specjalizujący się w tematyce Kaukazu Północnego i Południowego. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. W latach 2002–2007 pierwszy sekretarz, a potem radca w Ambasadzie RP w Baku. Były ekspert misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. W 2011 roku finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, nominowany do nagrody Nike 2011. Autor m.in. Łódź przeżyła katharsis (1998), Planeta Kaukaz (2002) oraz Toast za przodków (2010).

Dlaczego nagrodziliśmy właśnie ją? Na pierwszy rzut oka temat książki brzmi w sposób nieoczywisty. Dwie dekady po rozpadzie ZSRR i oderwaniu się Abchazji od Gruzji świat pochłaniają dziś inne kraje i inne dramaty. Kto pamięta o istnieniu kraju tak małego, że można go przejechać wzdłuż i wszerz kilka razy w jeden dzień, tego drobnego elementu kaukaskiego puzzla? A jednak autor potrafił nas zarazić swoja pasją, która sprawiła, że powracał do Abchazji przez dwadzieścia lat – Maria Kruczkowska.

Książka Góreckiego o Abchazji jest jak dojrzałe wino. Trzeba było ponad dwóch dekad wyjazdów i spotkań, by ta mieszanka nabrała mocy i bukietu. Napisana krótkimi, wyrazistymi zdaniami, z których każde jest przemyślane. Skaczemy w czasie o kilka lat, obserwując, jak się zmienia Abchazja. Układa się to w stworzony przez ekspresyjnego malarza zamaszysty szkic, z którego w końcu wyłania się pełny obraz. Warto dać się porwać w tę podróż – Marcin Wojciechowski.

Nagroda jest przyznawana każdego roku w rocznicę śmierci Beaty Pawlak za publikację na temat innych kultur, religii i cywilizacji wydaną w języku polskim w okresie od 1 lipca poprzedniego roku do 30 czerwca br. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola dziennikarki i pisarki, która w 2002 zginęła w zamachu terrorystycznym na Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię Fundusz powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego.

W poprzednich latach laureatami nagrody zostali: Joanna Bator za Japoński wachlarz (Twój Styl, 2004), Max Cegielski za Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu (Wydawnictwo W.A.B., 2009), Artur Domosławski za książkę Zbuntowana Ameryka (Świat Książki 2007), Anna Fostakowska za tekst Spuść oczy, płacz (Gazeta Wyborcza, 2003), Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki za Krasnojarsk Zero (Wydawnictwo Sic!, 2012), Marek Kęskrawiec za Czwarty pożar Teheranu (Wydawnictwo W.A.B., 2010), Piotr Kłodkowski za cykl artykułów Doskonały smak orientu (Znak, 2004), Cezary Michalski za cykl tekstów Listy z Ameryki (Dziennik,2008), Jacek Milewski za książkę Dym się rozwiewa (Wydawnictwo Zysk i s-ka 2008), Beata Pawlikowska za książkę Blondynka na Kubie. Na tropach prawdy i Ernesta Che Guevary (Wydawnictwo National Geographic, 2006), Paweł Smoleński za Izrael już nie frunie (Czarne, 2006), Andrzej Stasiuk za Jadąc do Babadag (Czarne, 2004) Witold Szabłowski za książkę Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji (Czarne 2010) i Mariusz Szczygieł za Gottland (Czarne 2006).

Nagroda im. Beaty Pawlak
14 października 2013 roku
Laureat: Wojciech Górecki za książkę Abchazja

Dodaj komentarz