• 2013-10-16

Gdynia-Design for All

14 października ruszył nabór do drugiej edycji warsztatów Gdynia-Design for All prowadzonych przez Pete’a Kerchera.

Pete Kercher (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pete Kercher (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdzie kończy się miasto? Jak kreatywnie zintegrować portowe tereny z miejskim centrum? Czy droga do Dworca Morskiego może być przyjemną trasą dla spacerowiczów? Niebawem odbędzie się druga edycja warsztatów Gdynia-Design for all prowadzonych przez Pete’a Kerchera, mających na celu zbudowanie świadomości przemyślanego i zrównoważonego projektowania przestrzeni miejskich. Tym razem Centrum Designu Gdynia w porozumieniu z Muzeum Emigracji podejmie się urozmaicenia infrastruktury szlaku pieszego ciągnącego się od Placu Kaszubskiego do ul. Polskiej. Nabór na warsztaty ruszył 14 października.

Tematem drugiej edycji warsztatów Gdynia-Design for All jest przedłużenie szlaku pieszego, który niedługo stanie się często uczęszczaną trasą nie tylko przez mieszkańców miasta, ale i turystów odwiedzających Muzeum Emigracji w Gdyni. Zadanie uczestników warsztatów polegać będzie na zaproponowaniu niskobudżetowych rozwiązań, które zachęcą mieszkańców do spacerowania dotąd raczej sporadycznie uczęszczanym szlakiem, czyli od Placu Kaszubkiego do ul. Polskiej, gdzie na przełomie 2014/2015 roku otwarta zostanie siedziba Muzuem Emigracji. Celem warsztatów jest także zagospodarowanie przestrzeni w taki sposób, aby stanowiła naturalne przedłużenie ciągu komunikacyjnego od centrum miasta. Efekt zostanie osiągnięty dzięki projektom koncepcyjnym, które wejdą w artystyczny dialog z portowym otoczeniem, jak i historycznym kontekstem miejsca. Konwencja rozwiązań ma pomóc zachować charakter terenów industrialnych, czyniąc jednocześnie przestrzeń przyjaźniejszą dla mieszkańców i turystów, którzy – szczególnie w sezonie letnim – licznie docierają do Gdyni na pokładach statków pasażerskich.

Warsztaty rozpoczną się 17 oraz 19 października od dwóch moderowanych spacerów, mających na celu zapoznanie się z potrzebami i niedogodnościami, jakie napotykają w tym miejscu mieszkańcy Gdyni. Uczestnikami warsztatów ponownie będą studenci kierunków projektowych Architektury Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którzy znów pod okiem Pete’a Kerchera, ambasadora organizacji EIDD Design for All Europe, czyli organizacji wspierającej czynną interakcję i komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich, opracują rozwiązania dla wybranego obszaru.

Pete Kercher – ambasador, członek i założyciel EIDD Design for All Europe, czyli organizacji wspierającej czynną interakcję i komunikację pomiędzy teorią a praktyką projektowania dla wszystkich. Wykładowca i autor wielu publikacji, wybitny jeżeli chodzi o konsultacje w sprawach wykorzystania designu w strategiach miasta. Prelegent podczas międzynarodowych konferencji i seminariów, szanowany członek wielu organizacji naukowych, konsultingowych i publicystycznych oraz juror na międzynarodowych konferencjach i rozdaniach nagród. Obywatel świata, zorientowany w najnowszych trendach w sprawach projektowania, ale przede wszystkim aktywny propagator idei Design for All, czyli projektowania dla wszystkich.

Plan warsztatów:

  • Wstęp: 17 października, godz. 17.30 oraz 19 października, godz. 11.00 – moderowany spacer w celu przeprowadzenia dialogu z mieszkańcami miasta (we współpracy z działem Innowacji Społecznych PPNT). Zbiórka pod pomnikiem Antoniego Abrahama.
  • Etap 1 – 5-6 listopada – wycieczka z uczestnikami w teren, warsztaty
  • Etap 2 – 27 listopada – kontynuacja warsztatów
  • Finał  28 listopada – prezentacja prac przed przedstawicielami jednostek miejskich w ramach urodzin Centrum Designu Gdynia

Gdynia-Design for All
Zgłoszenia: od 14 października do wyczerpania miejsc
Start warsztatów: 17 października 2013 r.
Gdynia

Dodaj komentarz